Wiadomości z regionu - Śląsk - Małopolska

Zamknij

Dodaj komentarz

Śląskie/ Pełczyńska-Nałęcz – termomodernizacja 558 szkół dzięki środkom z KPO

PAP 18:14, 24.06.2026 Aktualizacja: 18:33, 24.06.2026
Skomentuj Śląskie/ Pełczyńska-Nałęcz – termomodernizacja 558 szkół dzięki środkom z KPO

Województwo śląskie otrzyma z KPO 26 mld zł.

 

Przed budynkiem remontowanego kosztem kilku milionów złotych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zwonowicach w gminie Lyski, w powiecie rybnickim, minister zaznaczyła, że większość inwestycji z KPO w edukację to środki dla Polski lokalnej.

 

Jeden z dużych obszarów inwestycyjnych to termomodernizacja szkół. Szkoła z Zwonowicach jest jedną z 558 szkół w całej Polsce, i jedną z kilkudziesięciu w Śląskiem, które zostały lub zostaną całościowo ocieplone. – To są niezwykle drogie inwestycje, ale też potrzebne. Bez tych inwestycji szkoły płaciłyby bardzo wysokie rachunki za energię, samorządów oczywiście na te rachunki nie stać, (ważny jest - PAP) też komfort dla dzieci – powiedziała minister Pełczyńska-Nałęcz.

 

Wójt gminy Lyski Sylwia Gabryelska-Ritzka powiedziała na konferencji, że szkoła w Zwonowicach przechodzi gruntowną termomodernizację – ocieplenie dachu i budynku, wymianę stolarki i źródeł ciepła. Przyznała, że gmina nie miałaby szans sama wydać takiej kwoty, bez wsparcia zewnętrznego.

 

Minister zaznaczyła, że termomodernizacja nie jest jedynym obszarem inwestycji z KPO w szkolnictwo - 12 tys. szkół placówek w całym kraju otrzyma nowe laboratoria sztucznej inteligencji, a 2 tys. szkół – dostęp do szybkiego internetu. Jak mówiła, to kluczowe w epoce cyfrowej. W skali kraju na edukację z KPO trafią dziesiątki miliardów złotych, dzięki środkom z tego programu powstanie też 40 tys. miejsc w żłobkach i przedszkolach – dodała.

 

Pełczyńska-Nałęcz przypomniała, że należy do zwolenników zakazu używania smartfonów w szkołach i od nowego roku szkolnego smarfony uczniowie będą zostawiać w szafkach. – Ale to nie znaczy, że nie chcemy nowoczesnej edukacji – zaznaczyła.

 

Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka powiedział na konferencji prasowej, że kolejny rok szkolny będzie „cyfrowo inny”, dużo bezpieczniejszy dla młodych Polek i Polaków. – W końcu uzmysłowiliśmy sobie, jak wielkie zagrożenie potrafi stanowić dla dzieci ciemna strona internetu – wskazał i przypomniał o uchwalonych niedawno przez Sejm przepisach, które mają wyeliminować patostreaming, bezpieczeństwo w sieci mają też zmienić też przepisy dotyczące Aktu o Usługach Cyfrowych.

 

Podczas wizyty w Zwonowicach minister była pytana przez dziennikarzy o sytuację w służbie zdrowia i kontrowersje wokół zarobków lekarzy. Liderka Polski 2050 wyraziła przekonanie, że konieczne są rozwiązywania systemowe. – Tak to już jest, że na patologicznym systemie narastają patologie i narastają cwaniactwa. Tutaj potrzebna jest prokuratura i konsekwencje karne – podkreśliła. Wyraziła przekonanie, że „zwalanie wszystkiego na ministrę zdrowia jest bez sensu”. - Żaden minister nie jest w stanie sam jeden przeprowadzić zmiany w ochronie zdrowia – powiedziała.

 

Polska 2050 postuluje zorganizowanie w Sejmie „okrągłego stołu” dla wszystkich sił politycznych i ekspertów na temat zmian w systemie ochrony zdrowia. – My też kładziemy konkretne systemowe propozycje na stole, to m.in. zmiana wyceny świadczeń, wzmocnienie POZ-ów i opieki ambulatoryjnej (...) bardzo jasne rygory jeśli chodzi o to, ile pracuje lekarz (...) – wymieniała.

 

Pałczyńska Nałęcz była też pytana o konflikt w stosunkach polsko-ukraińskich. Jak oświadczyła, Polska ma prawo oczekiwać, że prawda historyczna o rzezi wołyńskiej zostanie przez Ukrainę uszanowana. - Jednocześnie mamy wroga totalnego i to jest Rosja (...). Dzisiaj sprawy historyczne są ważne, ale nie może być tak, że nasze bezpieczeństwo stanie się ofiarą tych spraw historycznych, bezpieczeństwo jest najważniejsze - oceniła. Decyzję prezydenta Ukrainy określiła jako karygodną, ale uważa też, że nie powinno się odbierać mu Orderu Orła Białego, bo jest to podważanie godności tego odznaczenia.

 

Prezydent Nawrocki w ubiegłym tygodniu zdecydował o odebraniu prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego. Było to następstwem decyzji Zełenskiego o nadaniu jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy imienia „Bohaterów UPA”. W odpowiedzi Zełenski odesłał w sobotę swój order do Warszawy za pośrednictwem firmy kurierskiej. (PAP)

 

kon/ mmu/

(PAP)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu jura365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%