Wiadomości z regionu - Śląsk - Małopolska

Zamknij

Dodaj komentarz

Śląskie/ Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

PAP 18:10, 24.06.2026 Aktualizacja: 18:24, 24.06.2026
Skomentuj Śląskie/ Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Na zadanie „Pełnienie funkcji organizatora publicznego transportu zbiorowego w gminnych przewozach pasażerskich” przeznaczono 14,9 mln zł. To wsparcie, które trafi do Katowic (11,7 mln zł) i Bytomia (3,2 mln zł).

 

Na nowe projekty inwestycyjne przekazano 10,3 mln zł. To wsparcie, które trafi do: Bytomia, Chełmu Śląskiego, Chorzowa, Czeladzi, Kobióra, Piekar Śląskich, Pilchowic, Siewierza, Świerklańca oraz Zbrosławic.

 

W sumie GZM zamierza w 2026 r. przekazać gminom 97,6 mln zł z Funduszu Odporności. Dotychczas rozdzielono 89,2 mln zł – 57,3 mln zł na projekty inwestycyjne oraz 31,9 mln zł na pokrycie kosztów organizacji transportu publicznego. Celem Funduszu Odporności jest wsparcie zrównoważonego rozwoju gmin GZM.

 

GZM zrzesza 41 gmin z woj. śląskiego. Organizuje w ich imieniu transport publiczny poprzez Zarząd Transportu Metropolitalnego.

 

Połączenia są finansowane z części zmiennej składki rocznej, którą płacą gminy, ze sprzedaży biletów oraz - w niektórych przypadkach, szczególnie biedniejszych gmin - z Funduszu Odporności. Część połączeń - metrolinie - GZM finansuje samodzielnie.

 

Za 2026 r. część zmienna składki gmin ma - według założeń GZM - wynieść 1,274 mld zł. Najwięcej będą musiały zapłacić Katowice - 300,9 mln zł, Sosnowiec - 130,8 mln zł, Dąbrowa Górnicza - 99,4 mln zł, Zabrze - 92,4 mln zł, Bytom - 86,6 mln zł, Gliwice - 69,4 mln zł, Tychy - 63,7 mln zł, Chorzów - 61,9 mln zł oraz Ruda Śląska - 60,5 mln zł.

 

Wydatki GZM związane z transportem publicznym - jego organizacją oraz inwestycjami - w 2026 r mają wynieść 2,441 mld zł.

 

Transport GZM należy do największych w Europie sieci transportu publicznego. Pod tym szyldem w dni robocze na terenie 41 gmin GZM oraz kilkunastu z nimi sąsiadujących kursuje ok. 1,9 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów.

 

Ponadto Metrorower - część Transportu GZM - to największy w Polsce i trzeci największy w Europie system rowerów miejskich, który w sezonie oferuje 7 tys. jednośladów. Docelowo - po zakończeniu trwających i przygotowywanych inwestycji kolejowych, osią transportu publicznego w GZM ma być Metrokolej. (PAP)

 

pato/ mrr/

(PAP)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu jura365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%