Zamknij

Kultura i edukacja

Aktualne wiadomości kulturalne z kraju i regionu. Zobacz co ciekawego dzieje się w Polsce. Informacje o wydarzeniach i osobach związanych z kulturą

,
"Znam osobiście autorkę Flavię Coste, która w 2021 r. przyjechała na premierę jej sztuki +Kumulacja, czyli pieniądze to nie wszystko+ w mojej reżyserii w warszawskim Teatrze Kamienica. Dlatego z przyjemnością przeczytałem jej kolejny tekst, który przetłumaczył Witold Stefaniak. Wydał mi się interesujący, bo ukazuje kryzys związku z perspektywy małżeństwa, które jest ze sobą 27 lat" - wyjaśnił Tomasz Sapryk.
,
"Has był wizjonerem kina, jego filmy były ornamentalne, sensualne, kipiały od różnych figur" - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Grzegorzek w 2020 roku. "Dlatego ludzie, którzy go nie znali, myśleli, że takie filmy robi nawiedzony, szalony człowiek. To sprawiało, że wyobrażali go sobie jako barwną postać w stylu Alejandro Jodorowsky’ego. A to był zwykły pan w sweterku, bucikach, który wypalał setki papierosów dziennie i bardzo mało się odzywał" - wyjaśnił. "Ale za to, gdy się już odezwał, to trafiał w sedno" - ocenił.
,
PAP: Co pan czuł, kiedy pierwszy raz wziął Biblię Gutenberga do rąk
,
"Znam osobiście autorkę Flavię Coste, która w 2021 r. przyjechała na premierę jej sztuki 'Kumulacja, czyli pieniądze to nie wszystko' w mojej reżyserii w warszawskim Teatrze Kamienica. Dlatego z przyjemnością przeczytałem jej kolejny tekst, który przetłumaczył Witold Stefaniak. Wydał mi się interesujący, bo ukazuje kryzys związku z perspektywy małżeństwa, które jest ze sobą 27 lat" - wyjaśnił Tomasz Sapryk.
,
Prace na konkurs można składać do 5 maja; zwycięskie projekty zostaną pokazane podczas trzeciej edycji Nocy Fotografii 12 września 2025 r. Celem konkursu, zorganizowanego przez Centrum Fotografii Muzeum Warszawy, jest zachęcenie uczestników do refleksji nad przestrzenią Warszawy w kontekście jej granic. „Granice” interpretowane mogą być szeroko – od fizycznych, materialnych barier, przez historyczne, symboliczne po niewidoczne, lecz nieprzekraczalne.
,
W tym roku największa łódzka uczelnia świętuje 80-lecie istnienia. Okrągły jubileusz – jak podkreślają przedstawiciele UŁ - ma być okazją, by poprzez cykl zaplanowanych wydarzeń szerzyć wartościową wiedzę naukową i budować dialog ze społeczeństwem.
,
Koncert finałowy, po którym jury wybrało zwycięzcę, odbył się w sobotni wieczór we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol.
,
"Sienkiewicz jest w naszych genach, to klasyk i sięganie po niego, czy - tak jak w moim przypadku - odświeżenie go, jest ruchem nie tyle oryginalnym, co racjonalnym" - powiedział w rozmowie z PAP Siegoczyński.
,
Neon wpisuje się w powojenną historię tzw. neonizacji Warszawy, realizowanej w latach 50. - 80. XX w. Był to zamysł urbanistyczny związany z instalacją neonów wzdłuż głównych ulic oraz na obszarze ścisłego centrum miasta.
,
Piątkową uroczystość poprzedził przemarsz kompanii reprezentacyjnej i orkiestry Marynarki Wojennej w kierunku Długiego Targu.
,
Sanah nie przestaje rozpieszczać swoich wielbicieli. Światło dzienne ujrzał właśnie kolejny singiel nagrodzonej czterema Fryderykami piosenkarki. 27-letnia autorka hitu „Melodia” zaprosiła do współpracy Kasię Kowalską, z którą nagrała utwór „Kiedy umrę kochanie” do słów ikonicznego wiersza Haliny Poświatowskiej. W swoim melancholijnym dziele poetka dokonuje refleksji nad istotą miłości w obliczu nieuchronności przemijania.
,
W wydarzeniu, które odbędzie się 28 marca w cyklu "Salony Muzyczne", wezmą udział tacy artyści jak Michał Oleszak, Zuzanna Sejbuk, Piotr Sołtysik czy Ewa Guz-Seroka i Mikołaj Krzysztof Seroka.
,
Tadeusz, 82-letni emerytowany ordynator, wiedzie z pozoru spokojne, ustabilizowane życie. Wszystko zmienia się, kiedy uczestniczy w wypadku drogowym, do którego dochodzi na skrzyżowaniu, niedaleko jego domu. Ginie młody motocyklista, student medycyny. I choć Tadeusz nie chce przyznać się do winy, a później jego niewinność potwierdzi sąd, to zaczynają go dopadać wyrzuty sumienia. Chce sprzedać swój piękny, stary dom i część pieniędzy dać ciężarnej wdowie po motocykliście. „Skrzyżowanie” pokazuje losy Tadeusza po wypadku, kiedy zaczyna się zupełnie inaczej zachowywać. Jego żona Helena (Anna Romantowska) nie może go zrozumieć, podobnie jak ich syn Marek (Michał Czernecki). Na światło dzienne zaczynają wychodzić skrywane przez lata wstydliwe tajemnice, dawne urazy, zdrady i interesy. Życie Tadeusza, ale też całej jego całej rodziny, znalazło się na skrzyżowaniu.
,
Po raz 63. na świecie 27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto to ustanowiono w czerwcu 1961 r., na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r.
,
"Z ogromną radością odbieram ten zaszczytny tytuł (...). Jestem jednak świadoma tego, że staję przed Akademią jako przybyszka z innego świata, z nieznanego miejsca i nieokreślonego czasu, gdzie ani instrumenty naukowe (...), ani indeksy i recenzje nie grają istotnej roli" – powiedziała pisarka.