Zamknij

Kultura i edukacja

Aktualne wiadomości kulturalne z kraju i regionu. Zobacz co ciekawego dzieje się w Polsce. Informacje o wydarzeniach i osobach związanych z kulturą

,
Uroczystość wręczenia prof. Francisowi Fukuyamie dyplomu doktora honoris causa odbyła się w piątek w Sali Lubrańskiego UAM. Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska podkreśliła, że to wyróżnienie to „symboliczny wyraz podziękowania za nieoceniony wkład w rozwój myśli politycznej, za odwagę stawiania ważnych, częstokroć niewygodnych pytań, za wnikliwe analizy i nieustanne poszukiwanie odpowiedzi na fundamentalne pytania o przyszłość oraz za ustawiczne przypominanie, że walka o wolność, godność i demokrację nigdy się nie kończy”.
,
Od rozpoczęcia pracy zawodowej w 1958 r. zrealizowała około 150 scenografii dla teatru, opery i filmu, współpracując z najwybitniejszymi polskimi reżyserami. Występowała w teatrze Tadeusza Kantora i "Piwnicy pod Baranami". Kierowała Katedrą Scenografii krakowskiej ASP. Do dziś jest prezesem powołanej wspólnie z mężem - Andrzejem Wajdą - fundacji Kyoto–Kraków, do której przychodzi niemal codziennie.
,
W czwartek, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otwarto Międzynarodowe Targi Książki 2025, które odbywają się w Pałacu Kultury i Nauki oraz na Placu Defilad. W uroczystości wzięły udział marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, a także przedstawiciele ambasad krajów biorących udział w targach oraz przedstawiciele branży wydawniczej.
,
"Organizatorzy zapraszają do rodzinnych, pełnych emocji aktywności, ale także – podczas akcji Ostry Dyżur Literacki – zarekomendują książki, które poprzez treść zbieżną z wyzwaniami naszych czasów, mogą stać się przyjaciółmi, podpowiadającymi najlepsze rozwiązania codziennych problemów" - czytamy w zapowiedzi festiwalu.
,
We wtorkowy wieczór w Bazylei reprezentanci 15 krajów walczyli o udział w finale 69. Konkursu Piosenki Eurowizji. Głosami publiczności (zgodnie z zasadami konkursu nie można głosować na reprezentanta własnego kraju) w sobotę na scenie zobaczymy artystów z Norwegii, Szwecji, Albanii, Holandii, Polski, San Marino, Estonii, Portugalii, Ukrainy i Islandii.
,
Żelazowska podkreśliła, że zabytki związane z transportem kolejowym to bardzo ważny element naszego dziedzictwa narodowego; w przyszłorocznym budżecie mają się znaleźć pieniądze na program ich ochrony.
,
"Pozostanie w naszej pamięci jako oddany pasterz, zaangażowany w życie parafii, diecezji i całego Kościoła"- podkreślił bp ewangelicki diecezji mazurskiej Paweł Hause.
,
Główny Urząd Statystyczny opublikował w poniedziałek dane o polskiej kinematografii w 2024 r. Wynika z nich, że na koniec ub.r. w kraju działało 535 kin stałych. Ich liczba w porównaniu z 2023 r. nie zmieniła się. O 2,9 proc. wzrosła natomiast liczba seansów w tych kinach. "Najwięcej kin stałych działało w województwie mazowieckim (81), a najmniej – w województwie podlaskim (12). Kina stałe posiadały 1,6 tys. sal oraz 290,4 tys. miejsc na widowni. W ciągu roku kina stałe zgromadziły 49,5 mln widzów (o 0,4 proc. osób mniej niż w 2023 r.). Najwięcej widzów w przeliczeniu na jedno kino stałe było w województwie kujawsko-pomorskim (118,9 tys.), a najmniej – w świętokrzyskim (53,0 tys.)" - czytamy.
,
Święto Dziękczynienia ustanowił w 2008 r. abp Kazimierz Nycz. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów. Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kard. Józef Glemp.
,
Zdjęcia do nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta mają rozpocząć się już w czerwcu. W rolach głównych wystąpią w nim laureatka nagrody BAFTA za rolę w serialu „Sex Education”, Aimee Lou Wood, oraz Johnny Flynn, który zwrócił na siebie uwagę występem w dramacie „Pod ciemnymi gwiazdami”.
,
W niedzielę w Gdańsku odbyły się archidiecezjalne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha – patrona Polski i archidiecezji gdańskiej.
,
Polska Agencja Prasowa: W tym roku przypada 80. rocznica zakończenia II wojny światowej, w Muzeum Powstania Warszawskiego z tej okazji zainaugurowało projekt "Wytwórnia pamięci". Na czym on polega
,
Zdaniem Zaczykiewicza Kaliskie Spotkania Teatralne to święto teatru „w najczystszej postaci”. Od 65 już lat aktorzy z całej Polski przyjeżdżają do Kalisza w maju, by zawalczyć o prestiżowe nagrody z Grand Prix i statuetką Wojciecha Bogusławskiego na czele. Kaliski festiwal jest najstarszym teatralnym festiwalem w Polsce, w dodatku od 1985 roku poświęconym całkowicie sztuce aktorskiej.
,
W ramach wydarzenia zaplanowano 690 pokazów piknikowych, przygotowanych przez 152 instytucje z kraju i zagranicy. Odwiedzający będą mogli zobaczyć ponad 16 łazików kosmicznych – profesjonalnych i do samodzielnego skonstruowania. Na dwunastu stanowiskach można będzie zobaczyć i zbudować rakiety, dziewięć będzie poświęconych robotom działającym na Ziemi.

OSTATNIE KOMENTARZE