Na wystawie można zobaczyć m.in. fotografię dwóch kobiet na tle Kaplicy Zygmuntowskiej podpisaną jako "pamiątka ze wspólnego spaceru z dnia 5 lipca 1931, Baśka". Jest także zamek pędzla Leona Wyczółkowskiego oraz pocztówka przedstawiającą Wawel od strony ul. Kanoniczej, wykonana własnoręcznie przez architekta i wykładowcę Jana Olpińskiego i wysłana do jego ojca.
Ponad 700 pocztówek z Wawelem z przełomu XIX i XX wieku prezentuje Zamek Królewski na nowej wystawie czasowej. Wśród eksponatów znalazły się zdjęcia pamiątkowe wykonane na tle Wawelu i wysłane w formie pocztówki, a także widokówki z pracami malarzy.
Wśród eksponatów znalazły się m.in. zdjęcia pamiątkowe wykonane na tle Wawelu i wysłane w formie pocztówki, widokówki z pracami malarzy, którzy uwiecznili wzgórze, a także dawne druki krakowskich firm wykorzystujące w swoich reklamach symbol Krakowa. Czarno-białe fotografie Wawelu wydawały największe oficyny pocztówkowe działające w Krakowie, Lwowie, Wiedniu i Dreźnie.
"To kameralna wystawa, ale jakże niezwykła. Obecnie, mam wrażenie, przeżywamy renesans pocztówek; są kupowane, wysyłane albo wręczane. A tutaj mamy pocztówki, które są znaczącym kawałkiem historii wzgórza, są również znaczącym elementem kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu, ponieważ stanowią kapitalne źródło ikonografii, wyobrażeń Wzgórza Wawelskiego, a jednocześnie są cudownymi świadectwami obecności gości, turystów, osób znanych i nieznanych" - podkreślił podczas konferencji prasowej przed otwarciem pokazu dyrektor ZKnW prof. Andrzej Betlej.
Wszystkie zgromadzone widokówki pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, czyli okresu największego rozkwitu tzw. złotej ery pocztówki. Jej twórcy zwracają uwagę, że ekspozycja jest świadectwem przemian wzgórza. Pocztówki ukazują zmieniający się wygląd zamku w trakcie jego rekonstrukcji oraz dokumentują nieistniejące już elementy architektury.
Kuratorka wystawy i kustosz Archiwum ZKnW Katarzyna Pająk zwróciła uwagę na kartki świąteczne i patriotyczne, także te pochodzące sprzed 1918 roku, które odwoływały się do symboli utraconej ojczyzny. Nie brakowało na nich symboliki narodowej i regionalnej - pojawiały się biało-czerwone akcenty, herby, stylizowane tarcze i postaci w strojach ludowych. W zaborze austriackim, zauważyła, była najłagodniejsza cenzura, dlatego wiele kartek drukowano w Krakowie i we Lwowie, skąd dostarczano je do innych zaborów.
"Wawel wysyłany na pocztówce był symbolem polskości, tożsamości i też świadectwem tego, jak ważne miejsce w sercach Polaków zajmował" - zaznaczyła.
Uczestnicy czwartkowego wernisażu wystawy otrzymają kolekcjonerską kartkę pocztową i unikatowy znaczek. Pocztówkę będzie można w tym samym dniu bezpłatnie wysłać z Wawelu.
Ekspozycja "Wawel na dawnej pocztówce" będzie dostępna dla zwiedzających od piątku do 12 września w budynku nr 7 przy zewnętrznym dziedzińcu Wawelu.(PAP)
juka/ miś/
Warszawa: po raz trzeci rusza akcja "ZOOstaw, NIE
To jest super akcja!!!
Wink
07:29, 2025-04-09
Kępno: zderzenie samochodu z pociągiem na przejeździe;
Proszę rodziny zmarłych o kontakt, przekażę przydatne informacje, Dominik tel. 664 694 990
Dominik
14:22, 2024-09-06
Myślenie zwykle „boli”
Okazją do rozwijania swoich zdolności kognitywnych może być uczestnictwo w szkoleniach informatycznych. Szkolenia w itschool.pl mogą być okazją do tego aby przygotować swój mózg na trudniejsze wyzwania w przyszłości.
Dagonen
18:47, 2024-09-03
15 mln zł na programy edukacyjne w ramach wychowania pa
Watch movies from the guy's perspective to feel just like you're right in the middle of the action and get a good view! You will discover big booties in pretty much any other category it is possible to think of! Whether you're into curvy teens, sexy MILFs, or thick Asians, they all have a spot here. Check out the bouncing, backshots, and incredible action in group sex, gangbangs, anal, one-on-one, and much more. https://fans-hubfthu146925.blogdon.net/how-to-draw-nudes-are-you-ready-for-a-great-factor-44762493
aneta buena nude
00:23, 2024-08-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz