Zamknij

Ponad 100-letnie pocztówki z Wawelem na nowej wystawie Zamku Królewskiego w Krakowie

15:42, 25.06.2025 Aktualizacja: 15:43, 25.06.2025
Skomentuj PAP PAP

Na wystawie można zobaczyć m.in. fotografię dwóch kobiet na tle Kaplicy Zygmuntowskiej podpisaną jako "pamiątka ze wspólnego spaceru z dnia 5 lipca 1931, Baśka". Jest także zamek pędzla Leona Wyczółkowskiego oraz pocztówka przedstawiającą Wawel od strony ul. Kanoniczej, wykonana własnoręcznie przez architekta i wykładowcę Jana Olpińskiego i wysłana do jego ojca.

Ponad 700 pocztówek z Wawelem z przełomu XIX i XX wieku prezentuje Zamek Królewski na nowej wystawie czasowej. Wśród eksponatów znalazły się zdjęcia pamiątkowe wykonane na tle Wawelu i wysłane w formie pocztówki, a także widokówki z pracami malarzy.

Wśród eksponatów znalazły się m.in. zdjęcia pamiątkowe wykonane na tle Wawelu i wysłane w formie pocztówki, widokówki z pracami malarzy, którzy uwiecznili wzgórze, a także dawne druki krakowskich firm wykorzystujące w swoich reklamach symbol Krakowa. Czarno-białe fotografie Wawelu wydawały największe oficyny pocztówkowe działające w Krakowie, Lwowie, Wiedniu i Dreźnie.

"To kameralna wystawa, ale jakże niezwykła. Obecnie, mam wrażenie, przeżywamy renesans pocztówek; są kupowane, wysyłane albo wręczane. A tutaj mamy pocztówki, które są znaczącym kawałkiem historii wzgórza, są również znaczącym elementem kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu, ponieważ stanowią kapitalne źródło ikonografii, wyobrażeń Wzgórza Wawelskiego, a jednocześnie są cudownymi świadectwami obecności gości, turystów, osób znanych i nieznanych" - podkreślił podczas konferencji prasowej przed otwarciem pokazu dyrektor ZKnW prof. Andrzej Betlej.

Wszystkie zgromadzone widokówki pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, czyli okresu największego rozkwitu tzw. złotej ery pocztówki. Jej twórcy zwracają uwagę, że ekspozycja jest świadectwem przemian wzgórza. Pocztówki ukazują zmieniający się wygląd zamku w trakcie jego rekonstrukcji oraz dokumentują nieistniejące już elementy architektury.

Kuratorka wystawy i kustosz Archiwum ZKnW Katarzyna Pająk zwróciła uwagę na kartki świąteczne i patriotyczne, także te pochodzące sprzed 1918 roku, które odwoływały się do symboli utraconej ojczyzny. Nie brakowało na nich symboliki narodowej i regionalnej - pojawiały się biało-czerwone akcenty, herby, stylizowane tarcze i postaci w strojach ludowych. W zaborze austriackim, zauważyła, była najłagodniejsza cenzura, dlatego wiele kartek drukowano w Krakowie i we Lwowie, skąd dostarczano je do innych zaborów.

"Wawel wysyłany na pocztówce był symbolem polskości, tożsamości i też świadectwem tego, jak ważne miejsce w sercach Polaków zajmował" - zaznaczyła.

Uczestnicy czwartkowego wernisażu wystawy otrzymają kolekcjonerską kartkę pocztową i unikatowy znaczek. Pocztówkę będzie można w tym samym dniu bezpłatnie wysłać z Wawelu.

Ekspozycja "Wawel na dawnej pocztówce" będzie dostępna dla zwiedzających od piątku do 12 września w budynku nr 7 przy zewnętrznym dziedzińcu Wawelu.(PAP)

juka/ miś/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%