Węgrzy tradycyjnie dotarli do Polski specjalnie zamówionym pociągiem. To już dziesięcioletnia tradycja ich pielgrzymowania. Z pątnikami przybył prowincjał placówki paulińskiej na Węgrzech, ojciec Andras Vizi. - Posługuję w Maria Nostra, skąd na Jasną Górę przyszli paulini - powiedział.
Opiekunem pielgrzymów od strony jasnogórskiego klasztoru jest ojciec Marian Waligóra. - Ta pielgrzymka jest bliska mojemu sercu, ze względu na związki z Węgrami, które mam od lat i też z racji znajomości węgierskiego. Poprzez znajomość języka pomagam na miejscu w różnych sytuacjach, ale po dziesięciu latach już są tak wypracowane pewne ścieżki w pielgrzymowaniu na Jasną Górę, że moja posługa nie jest aż tak konieczna, bo pielgrzymi sobie świetnie radzą – podkreślił o. Waligóra.
We wtorek centralnym punktem pielgrzymki była msza św. w Bazylice jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył kardynał Grzegorz Ryś. Metropolita krakowski w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy „w domu".
- Jest wiele więzów między naszymi narodami. Łącznikiem między naszymi krajami są św. Jadwiga i św. Wojciech – powiedział kardynał i przypominał o wspólnych momentach historycznych, które pozwalają na „personalizację” więzów. Akcentował, że do tworzenia relacji potrzebni są konkretni ludzie, a nie kraje.
W narodowym pielgrzymowaniu biorą udział węgierscy biskupi. Bp József Tamás wskazał, że nasze kraje znajdują się obecnie w sytuacji, gdzie potrzebne jest pielęgnowanie religijności, sięganie do korzeni wiary.
- W tej chwili stoją przed nami ogromne wyzwania, ponieważ próbuje się stworzyć świat, w którym nie ma miejsca dla Boga i my musimy walczyć o to, żeby Pan Bóg był wśród nas – powiedział.
Stwierdził, że Węgrzy mają swoje narodowe sanktuarium, do którego pielgrzymują, ale chętnie wracają na Jasną Górę, bo „czeka tu na nich Matka Boża”, a miejscem opiekują się paulini, którzy przywędrowali do polski z Węgier jako jedyny zakon w tamtym kraju.
W drugim dniu pielgrzymki, w środę, uroczysta msza św. odbędzie się w Kaplicy Matki Bożej o godz. 12. Wezmą w niej udział, zgodnie z zapowiedziami, biskupi węgierscy, przedstawiciele rządu węgierskiego, Konsul Generalny Węgier z Krakowa. W pielgrzymce uczestniczy ponad 500 wiernych. (PAP)
th/ ktl/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu jura365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Śląskie/ 39-latka odpowie za zagłodzenie psa, przywiąza
Macie dane tej *%#)!& To podajcie tez ja przywiazemy i poglodzimy. Sama wyglada jak yebany wieprz a psu zydzila jedzenia. Tak samo *%#)!& pitraktowac
Elo
22:29, 2025-10-08
Warszawa: po raz trzeci rusza akcja "ZOOstaw, NIE
To jest super akcja!!!
Wink
07:29, 2025-04-09
Kępno: zderzenie samochodu z pociągiem na przejeździe;
Proszę rodziny zmarłych o kontakt, przekażę przydatne informacje, Dominik tel. 664 694 990
Dominik
14:22, 2024-09-06
Myślenie zwykle „boli”
Okazją do rozwijania swoich zdolności kognitywnych może być uczestnictwo w szkoleniach informatycznych. Szkolenia w itschool.pl mogą być okazją do tego aby przygotować swój mózg na trudniejsze wyzwania w przyszłości.
Dagonen
18:47, 2024-09-03