Wiadomości z regionu - Śląsk - Małopolska

Zamknij

Dodaj komentarz

Częstochowa/ Kard. Ryś: bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy w domu

PAP 20:57, 23.06.2026 Aktualizacja: 21:12, 23.06.2026
Skomentuj Częstochowa/ Kard. Ryś: bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśm

Węgrzy tradycyjnie dotarli do Polski specjalnie zamówionym pociągiem. To już dziesięcioletnia tradycja ich pielgrzymowania. Z pątnikami przybył prowincjał placówki paulińskiej na Węgrzech, ojciec Andras Vizi. - Posługuję w Maria Nostra, skąd na Jasną Górę przyszli paulini - powiedział.

 

Opiekunem pielgrzymów od strony jasnogórskiego klasztoru jest ojciec Marian Waligóra. - Ta pielgrzymka jest bliska mojemu sercu, ze względu na związki z Węgrami, które mam od lat i też z racji znajomości węgierskiego. Poprzez znajomość języka pomagam na miejscu w różnych sytuacjach, ale po dziesięciu latach już są tak wypracowane pewne ścieżki w pielgrzymowaniu na Jasną Górę, że moja posługa nie jest aż tak konieczna, bo pielgrzymi sobie świetnie radzą – podkreślił o. Waligóra.

 

We wtorek centralnym punktem pielgrzymki była msza św. w Bazylice jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył kardynał Grzegorz Ryś. Metropolita krakowski w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy „w domu".

 

- Jest wiele więzów między naszymi narodami. Łącznikiem między naszymi krajami są św. Jadwiga i św. Wojciech – powiedział kardynał i przypominał o wspólnych momentach historycznych, które pozwalają na „personalizację” więzów. Akcentował, że do tworzenia relacji potrzebni są konkretni ludzie, a nie kraje.

 

W narodowym pielgrzymowaniu biorą udział węgierscy biskupi. Bp József Tamás wskazał, że nasze kraje znajdują się obecnie w sytuacji, gdzie potrzebne jest pielęgnowanie religijności, sięganie do korzeni wiary.

 

- W tej chwili stoją przed nami ogromne wyzwania, ponieważ próbuje się stworzyć świat, w którym nie ma miejsca dla Boga i my musimy walczyć o to, żeby Pan Bóg był wśród nas – powiedział.

 

Stwierdził, że Węgrzy mają swoje narodowe sanktuarium, do którego pielgrzymują, ale chętnie wracają na Jasną Górę, bo „czeka tu na nich Matka Boża”, a miejscem opiekują się paulini, którzy przywędrowali do polski z Węgier jako jedyny zakon w tamtym kraju.

 

W drugim dniu pielgrzymki, w środę, uroczysta msza św. odbędzie się w Kaplicy Matki Bożej o godz. 12. Wezmą w niej udział, zgodnie z zapowiedziami, biskupi węgierscy, przedstawiciele rządu węgierskiego, Konsul Generalny Węgier z Krakowa. W pielgrzymce uczestniczy ponad 500 wiernych. (PAP)

 

th/ ktl/

(PAP)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu jura365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%