Zamknij
,
"Ludzie obecnie boją się przyrody – boją się trawy, bo w trawie mają czaić się kleszcze; boją się oczek wodnych, bo będą komary; boją się starych drzew, bo spadnie na kogoś gałąź albo spadną liście i będzie nieporządek. Mamy do czynienia ze światopoglądem człowieka wygodnego, który wszystko musi mieć uporządkowane, proste i sterylne. Dlatego coraz bardziej niszczymy przyrodę wokół nas i tracimy bioróżnorodność” – powiedział PAP botanik prof. Łukasz Łuczaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
,
Ogólnopolskie badanie opinii publicznej zostało przeprowadzone w maju 2025 r. przez firmę Quantify na zlecenie Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB) na reprezentatywnej próbie 1600 dorosłych Polaków (w wieku 18 lat i więcej). Próba została podzielona na trzy grupy: ogólnopolską (1000 osób), mieszkańców województwa podlaskiego (300 osób) oraz mieszkańców gmin położonych bezpośrednio na terenie Puszczy Białowieskiej (300 osób).
,
Jak poinformował PAP resort rolnictwa, w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej MRiRW na początku czerwca br. zorganizowało wspólnie z Europejską Komisją Doradczą ds. Rybołówstwa Śródlądowego i Akwakultury przy FAO (EIFAAC) konferencję dot. ograniczenia wpływu drapieżnictwa kormorana.
,
Młode przyszły na świat 19 kwietnia. Ich matką jest Venla – samica urodzona w Europie Wschodniej, a ojcem Lohlan – samiec pochodzący z Francji. To pierwsze potomstwo tej pary w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Maluchy przebywają obecnie pod opieką matki, która – jak informują opiekunowie – świetnie radzi sobie w nowej roli.
,
Zadrzechnię fioletową (Xylocopa violacea) lub czarnorogą (Xylocopa valga) w Polsce dotychczas widziano m.in. w Białowieży, Bieszczadach, Ojcowskim Parku Narodowym czy na Polesiu, a w 2024 r. na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego. Potocznie te owady nazywane są czarną pszczołą.
,
Jak przekazał rzecznik chorzowskiego ZOO Dylan Błażejowski, przyjście na świat lemura to istotny wkład w międzynarodowe działania na rzecz ochrony różnorodności biologicznej.
,
Rzeczniczka zoo Anna Karczewska przekazała PAP, że w warszawskim ogrodzie zoologicznym zgodnie z regulaminem zwiedzania obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia i używania dronów.
,
Okazałe drzewo rosnące w Zagnańsku w powiecie kieleckim ucierpiało we wtorek na skutek silnego wiatru i ulewnego deszczu.
,
Jak podała rzeczniczka łódzkiego ogrodu Joanna Budzińska, otwarcie motylarni symbolicznie rozpoczęło sezon letni w Orientarium ZOO Łódź.
,
22 maja obchodzimy w Polsce Dzień Praw Zwierząt, ustanowiony na pamiątkę uchwalenia przez Sejm RP Ustawy o ochronie zwierząt. Po raz pierwszy w polskim prawie uznano, że zwierzę jest istotą żyjącą, zdolną do odczuwania cierpienia, a człowiek jest mu winien ochronę i opiekę.
,
"Na ten przyjazd czekaliśmy z ogromną niecierpliwością! 12 maja z niderlandzkiego Burgers' Zoo w Arnhem przyjechały do nas urodzone w 2013 roku N'Hasa i N'iralé" - poinformował w mediach społecznościowych stołeczny ogród zoologiczny.
,
Według władz Parku, celem spotkań ma być budowanie świadomości lokalnej społeczności na temat zachowań niedźwiedzi i sposobów zapobiegania niechcianym wizytom tych drapieżników.
,
Wójt Soliny Adam Piątkowski interweniuje u premiera Donalda Tuska w sprawie niedźwiedzi, bo jak mówi, nie ma już na co czekać.
,
„Jedna z najsłynniejszych mieszkanek Płocka, aligatorzyca missisipijska, kończy 95 lat. Z tej okazji, jak co roku, zoo wyprawia jej przyjęcie urodzinowe. Zapraszamy do odwiedzin i składania życzeń dostojnej solenizantce” – ogłosił we wtorek ogród zoologiczny.
,
Ich zdaniem, jeśli Parlament Europejski przegłosuje zniesienie ścisłej ochrony wilka w UE, deklaracja Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie wystarczy, by chronić tego drapieżnika nie tylko w Europie, ale też w Polsce. Chodzi przede wszystkim o populacje wilka uważane za wrażliwe, jak środkowoeuropejska, która zamieszkuje również nasz kraj. Co więcej, istnieje ryzyko, że w przypadku zmiany rządu w Polsce status wilka jako gatunku ściśle chronionego w naszym kraju również mógłby się zmienić.

OSTATNIE KOMENTARZE