Zamknij
,
Wójt Soliny Adam Piątkowski interweniuje u premiera Donalda Tuska w sprawie niedźwiedzi, bo jak mówi, nie ma już na co czekać.
,
„Jedna z najsłynniejszych mieszkanek Płocka, aligatorzyca missisipijska, kończy 95 lat. Z tej okazji, jak co roku, zoo wyprawia jej przyjęcie urodzinowe. Zapraszamy do odwiedzin i składania życzeń dostojnej solenizantce” – ogłosił we wtorek ogród zoologiczny.
,
Ich zdaniem, jeśli Parlament Europejski przegłosuje zniesienie ścisłej ochrony wilka w UE, deklaracja Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie wystarczy, by chronić tego drapieżnika nie tylko w Europie, ale też w Polsce. Chodzi przede wszystkim o populacje wilka uważane za wrażliwe, jak środkowoeuropejska, która zamieszkuje również nasz kraj. Co więcej, istnieje ryzyko, że w przypadku zmiany rządu w Polsce status wilka jako gatunku ściśle chronionego w naszym kraju również mógłby się zmienić.
,
Jeden z mieszkańców zauważył na podwórku kamienicy małą, kolorową papugę. Natychmiast zgłosił to Straży Miejskiej.
,
Dr hab. Michał Budka z Wydziału Biologii UAM w Poznaniu ostatnie trzy lata poświęcił zagadnieniom ekoakustyki. To dziedzina nauki zajmująca się wszystkimi dźwiękami w środowisku, w tym wydawanymi przez istoty żywe (biofonia) albo odgłosami naturalnych elementów – jak plusk wody albo szum drzew (geofonia). W miastach słychać też hałas antropogeniczny, na przykład samochody.
,
Jak powiedział PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak, ośrodek rehabilitacji rysi to jeden z elementów projektu prowadzonego przez nadleśnictwo Spychowo i Lasy Państwowe oraz Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze.
,
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, którego tegorocznym hasłem przewodnim jest "Nasza moc. Nasza planeta". Jak podkreślają eksperci, w związku z trwającym kryzysem klimatycznym istotna jest edukacja ekologiczna i świadomość tego, że nasze działania mają ogromny wpływ na środowisko. "Skupieni na codzienności nie myślimy o Ziemi, więc przynajmniej raz w roku pojawia się świadomość tego, że Ziemia to planeta jedyna, jedyny dom, w którym możemy mieszkać" - powiedział PAP prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
,
Jak podkreśliła, miasto z biologią - rozumianą tu jako przyroda - się nie wyklucza. "Chyba, że myślimy o mieście jako o szarej pustyni betonu" - dodała.
,
Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce. Jak powiedział PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie (RDLP) Edward Marszałek wzbudza ona powszechny strach, choć zupełnie niesłusznie.
,
Wójt Lutowisk Janusz Krupa w połowie stycznia br. wystąpił do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) z wnioskiem o odstrzał dwóch wilków „w celu wyeliminowania uzasadnionego zagrożenia dla bezpieczeństwa osób mieszkających lub przebywających na terenie Lutowisk i ograniczeniu szkód w mieniu”. Kolejny dokument wysłał miesiąc temu.
,
Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem – ostrzegli autorzy raportu "European State of Climate 2024" (ESOTC), uznając ubiegły rok nie tylko za najcieplejszy w historii kontynentu, ale też charakteryzujący się największymi kontrastami klimatycznymi pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Europy.
,
Jak poinformował PAP w piątek dyrektor OPN Tomasz Gierat, nowe centrum edukacyjne powstanie w zabytkowej willi „Grzybowska” wybudowanej pod koniec XIX w. Zrujnowany budynek wymaga kapitalnego remontu i adaptacji na cele edukacyjne, na co Ojcowski Park Narodowy pozyskał unijne dofinansowanie w wysokości ponad 5,7 mln zł. Koszt całego przedsięwzięcia oszacowano na ponad 8,3 mln zł.
,
Pingwiny, które w ostatnich miesiącach przebywały w pawilonach wewnętrznych, zostały w piątek po raz pierwszy po zimie wypuszczone na otwartą przestrzeń ekspozycyjną.
,
Od grudnia ub. roku w regionie tym funkcjonują dwa rezerwaty utworzone w ramach jubileuszu Lasów Państwowych, to Torfowisko Ustronie oraz Brekinie koło Broniszowa. W najbliższym czasie zostaną powołane jeszcze dwa: rezerwat Torfowiska Andromedy oraz ostatni i największy rezerwat Zielonogórski Las Nadodrzański.
,
Firma Colossal Biosciences poinformowała, że trzy szczenięta w wieku od trzech do sześciu miesięcy przebywają obecnie w "bezpiecznym miejscu", którego lokalizacji nie ujawniono. Według dziennika "New York Times" są wśród nich dwa samce – Romulus i Remus - oraz samica o imieniu Khaleesi.

OSTATNIE KOMENTARZE