Zamknij

Kultura i edukacja

Aktualne wiadomości kulturalne z kraju i regionu. Zobacz co ciekawego dzieje się w Polsce. Informacje o wydarzeniach i osobach związanych z kulturą

,
"Epitafium zaginęło w 1975 r. Rok później stwierdzono jego brak. Pierwotnie znajdowało się obok ołtarza i stamtąd je skradziono. Obecnie części znajdują się na ścianie bocznej. Po wielu latach wraca najważniejsza część z rycerzem w pełnopłytowej, renesansowej zbroi" – powiedział w rozmowie z PAP koordynator wojewódzki ds. zabytków KWP w Szczecinie, nadkomisarz dr Marek Łuczak.
,
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie Agnieszka Gąska powiedziała, że warsztaty rozpoczną się we wtorek od spotkania organizacyjnego, szkoleń z właściwości metali i zasad BHP oraz zwiedzania Muzeum Kowalstwa. Po południu zaplanowano rozpalenie palenisk i pierwsze zajęcia praktyczne. Komisja zakwalifikowała do udziału w tegorocznych warsztatach 16 osób związanych zawodowo kowalstwem i pokrewnymi dziedzinami.
,
Wniosek o świadczenie z programu Dobry Start można złożyć tylko elektronicznie – poprzez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.
,
Jak zaznaczono, idealny kandydat lub kandydatka to osoba, która zaplanuje rozwój instytucji, zaproponuje nowe wystawy i działania, będzie prowadzić działalność naukową, wydawniczą i edukacyjną, będzie mieć koncepcję na rozwój publiczności i gospodarowanie zbiorami.
,
Ogłoszenie wyników przeglądu poprzedziła msza św. w kościele farnym, po której korowód artystów w strojach ludowych przeszedł pod scenę na kazimierskim Dużym Rynku.
,
Nieoczywista jak na polskie warunki uroda tej budowli sprawia, że do Gołuchowa od lat zjeżdżają filmowcy z kraju i świata. Zewnętrzne walory obiektu, wnętrza oraz otaczającą zamek przyrodę podziwiać można m.in. w obu ekranizacjach „Akademii pana Kleksa”, w filmie i serialu "Hrabina Cosel" Jerzego Antczaka, także serialach "Królowa Bona" Janusza Majewskiego oraz "Rycerze i rabusie" Tadeusza Junaka.
,
Aktorka zmarła 28 czerwca br. - poinformował Film Polski.
,
"Robimy wszystko, żeby to miejsce nie zmieniało się, żeby turyści, którzy tu przychodzą, poczuli ten klimat, który mógł czuć podczas swoich pobytów Konstanty Ildefons Gałczyński" – powiedział PAP Wojciech Kass, dyrektor muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie. "Każdego roku zwiedza muzeum lub uczestniczy w imprezach tu organizowanych ok. 18 tys. osób. Przez 45 lat funkcjonowania tej placówki daje to ogólną liczbę gości ponad 800 tys." – dodał Kass.
,
„28 czerwca 2000 roku zamknął się dla mnie pewien rozdział. Dotarło do mnie, że straciłem kogoś, na kogo mogłem w bezpośrednim kontakcie zawsze liczyć – taki prawdziwy filar w rodzinie. I nagle ten człowiek, ta wyjątkowa osobowość, przeszedł do wspomnień i do swoich dzieł” - opowiada Michałowi Lewandowskiemu Kazimierz Tischner w książce pt. „Mój brat, Józiu”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM. „Nie chcę mówić, że +odszedł+, bo w sensie duchowym mam wrażenie, że jego obecność się wręcz zwielokrotniła. Czasem nawet myślę, że musiał odejść, byśmy tak naprawdę docenili znaczenie, jakie odegrał w naszym życiu” - dodał.
,
Rzeczniczka NCK Marta Korga-Bitstram w przesłanym komunikacie podkreśliła, że w piątek w Centrum św. Jana otwarta dla publiczności zostanie przestrzeń, w której "natura, sztuka i architektura łączą się w zmysłowym doświadczeniu".
,
W sumie w roku akademickim 2025/2026 Politechnika Warszawska oferuje możliwość studiowania na 63 kierunkach (I stopnia studiów stacjonarnych oraz studiów jednolitych magisterskich). Również na studia stacjonarne II stopnia kandydaci mają do dyspozycji wybór spośród 63 kierunków – podał PAP rzecznik uczelni Krzysztof Szymański.
,
"Chodzimy po ziemi codziennie, gleba nam towarzyszy od zawsze. Wszystko, co jest nam potrzebne, z niej powstaje - pożywienie, ubrania" - powiedziała PAP kuratorka wystawy Marianna Dobkowska. "W epoce przemysłowej ludzkość w najlepszym razie uważała glebę za coś oczywistego, coś, co po prostu istnieje i nie wymaga uwagi, coś niewidzialnego, a nawet brudnego" – tłumaczyła. "Tymczasem gleba jest miejscem aktywności milionów mikroorganizmów, grzybów i insektów, które wytwarzają to życiodajne środowisko" - uzupełniła.
,
Koncert rapera Quebonafide na Stadionie Narodowym odbędzie się dwukrotnie – w piątek i w sobotę.
,
Impreza startuje 26 czerwca, kończy 21 września. Podczas czterech pierwszy dni i dwóch ostatnich zaplanowano wydarzenia na żywo - m.in. seanse w kinie, koncerty i spotkania z artystami w audytorium. Uroczystość otwarcia rozpocznie się specjalnym pokazem pierwszego filmu z serii "Breath Memory" (Pamięć oddechu) autorstwa Mairéad McClean, opartego na materiałach filmowych z Polskiego Archiwum Filmów Domowych.
,
Na wystawie można zobaczyć m.in. fotografię dwóch kobiet na tle Kaplicy Zygmuntowskiej podpisaną jako "pamiątka ze wspólnego spaceru z dnia 5 lipca 1931, Baśka". Jest także zamek pędzla Leona Wyczółkowskiego oraz pocztówka przedstawiającą Wawel od strony ul. Kanoniczej, wykonana własnoręcznie przez architekta i wykładowcę Jana Olpińskiego i wysłana do jego ojca.

OSTATNIE KOMENTARZE