Zamknij

Kraków: nowa podziemna trasa na Wawelu prowadzi między fortyfikacjami wzgórza

14:21, 22.05.2025 Aktualizacja: 14:28, 22.05.2025
Skomentuj PAP PAP

"Międzymurze. Podziemia Wawelu" jest nową stałą wystawą, przygotowaną w podziemiach murów obronnych Wawelu od strony Wisły, w sąsiedztwie Smoczej Jamy. Licząca ok. 400 metrów ścieżka prowadzi między XVIII-wiecznymi obwarowaniami, odsłaniając zachowane pozostałości także najstarszych, średniowiecznych zabudowań. Miejsce to nigdy dotąd nie było udostępniane turystom.

Zamek Królewski na Wawelu otwiera nową podziemną trasę zwiedzania prowadzącą pomiędzy murami obronnymi wzgórza. Ekspozycja odsłania najstarsze fragmenty fortyfikacji, wraca także do geologicznych początków Wawelu i legendy o smoku.

"Jest to przestrzeń, która w tej formie powstała w latach 70. Przestrzeń rezerwatu archeologicznego, gdzie eksponowane obecnie są, a były wcześniej przechowywane, znajdowały się pozostałości najstarszych fortyfikacji Zamku Wawelskiego. Wszedłszy w roku 2020 do tejże przestrzeni, powiedzieliśmy sobie, że byłoby cudownie, gdyby to można było pokazać widzom, gościom, tym, którzy przechodzą na Wawel" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor ZKnW prof. Andrzej Betlej.

W wewnętrznej partii wału wczesnośredniowiecznego archeolodzy odkryli m. in. relikty jednej z bram wiodących na wzgórze. Dzieje wawelskich obwarowań są tematem rozpoczynającym podziemną wędrówkę w rezerwacie. Dalej ścieżka opowiada o prowadzonych w tym miejscu badaniach i prezentuje wykopane artefakty, m.in. przykłady naczyń ceramicznych. W ten sposób prowadzi do drugiej części ekspozycji, poświęconej geologicznej historii Wzgórza Wawelskiego.

"Łącznik między tymi częściami jest rodzajem hołdu i upamiętnienia wszystkich tych, którzy przez 80 lat pracowali na Wzgórzu Wawelskim, archeologów, którzy odkrywali własnymi rękami tajemnicę tego rejonu badawczego" - zaznaczyła kuratorka wystawy dr Magdalena Młodawska. Dodała, że wystawa jest także opowieścią o skale, na której stanął zamek, oraz jej geologii.

Druga część prowadzi bezpośrednio nad wapienną skałą i komorami Smoczej Jamy. To przestrzeń, która powstała w latach 60. i 70. biegłego wieku w związku z koniecznością usunięcia ziemi obciążającej Smoczą Jamę. W tym sektorze kuratorzy wracają do historii sprzed milionów lat, przypominając geologiczne warunki, które ukształtowały wzgórze. Za pomocą multimediów opowiadają m.in. o okresie jury, kiedy obszar Krakowa pokrywało ciepłe, tropikalne morze, w którym pływały amonity. Ich muszle stały się symbolem otwieranej wystawy.

"Otwieramy przestrzeń, w której opowiadamy o cichym bohaterze Wawelu, czyli o skale wawelskiej. Skąd ona się wzięła? Jak to się stało, że Wzgórze Wawelskie góruje nad Krakowem? A więc kiedy się zaczyna cała jego historia? Historia na tej wystawie rozpoczyna się miliony lat temu, a dochodzimy do czasów współczesnych. Nie zapominamy o tym, co buduje wizerunek Wawelu, czyli o legendach" - zwrócił uwagę prof. Andrzej Betlej.

Twórcy wystawy przypominają, że popularna jaskinia nazywana Smoczą Jamą powstała w związku z tym, że w zrębach skalnych rozpoczął się proces erozji, a we wnętrzach wzgórza tworzyły się systemy spękań, w których z czasem tworzyły się lejki i szczeliny.

"Jak doszliśmy do Smoczej Jamy, naturalnym było zetknięcie się z historią zupełnie wyobrażoną, czyli z jej najsłynniejszym mieszkańcem, ale w wersji najstarszej i chyba najmniej znanej, ponieważ zapraszamy do opowieści o Smoku Wawelskim z początku XIII wieku" - dodała dr Młodawska.

Nową trasę zwiedzania będzie można zwiedzać grupami z audioprzewodnikiem. Całość trwa ok. 25 minut. Inwestycja jest drugim z trzech punktów projektu Wawel Podziemny. W ubiegłym roku Zamek otworzył podziemne Lapidarium, w listopadzie br. planowane jest otwarcie ostatniej, poświęconej królewskiej rezydencji. Ekspozycja "Międzymurze. Podziemia Wawelu" będzie otwarta od piątku.(PAP)

juka/ dki/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%