Fundacja Fundusz Współpracy ogłosiła kolejny nabór w projekcie „Premia społeczna”, w którym gminy i powiaty mogą otrzymać dofinansowanie na rozwój lokalnych usług społecznych realizowanych przez podmioty ekonomii społecznej. Jak wskazano w komunikacie maksymalną wysokość grantu zwiększono z 350 tys. zł do 500 tys. zł. Wprowadzono też inne ułatwienia, o które wnioskowały jednostki samorządu terytorialnego. Wkrótce zostaną podane dokładne terminy pierwszej rundy naboru.
Zgodnie z nowymi kryteriami samorządy mogą uzyskać dofinansowanie nawet do 90 proc. wartości zadania w przypadku spełnienia określonych warunków. Zniesiono również ograniczenie dotyczące jednorazowego udziału w naborze, co oznacza, że samorządy mogą składać wnioski wielokrotnie, aż do wyczerpania limitu. W projekcie można uwzględnić podmiot ekonomii społecznej, którego wybór wszczęto od 28 czerwca 2024r.
„Wprowadzone zostały nowe kryteria premiujące, m.in. gminy i powiaty o niższych wydatkach, wyższym bezrobociu czy większym odsetku mieszkańców objętych pomocą społeczną” – wskazano w komunikacie. „Wyższy udział grantu przewidziano dla tych JST, które: zlecają usługi społeczne CUS (+15 pkt. proc.), zlecają je przedsiębiorstwom społecznym (+20 pkt. proc.), spełniają określone kryteria społeczno-ekonomiczne (można zyskać aż do +40 pkt. proc.)” – dodano.
Środki pozyskane w programie można przeznaczyć m.in. na usługi opiekuńcze i asystenckie, opiekę wytchnieniową, usługi wspierania rodziny oraz na poradnictwo specjalistyczne dla osób, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych.
Zgodnie z obowiązującym regulaminem, wnioski może składać jednostka samorządu terytorialnego samodzielnie – nie przewidziano możliwości składania wniosków w partnerstwie. Natomiast usługi wskazane we wniosku powinny być zrealizowane wyłącznie przez podmiot ekonomii społecznej.
Poniżej do pobrania procedury realizacji projektu, wniosek o przyznanie grantu, oraz formularz zgłoszeniowy dla JST.
mr/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz