Zamknij

Gdzie otrzymać dotację na remont lokalnych zabytków MKiDN odpowiada

06:00, 05.04.2025 Aktualizacja: 06:11, 05.04.2025
Skomentuj PAP PAP

Do Sejmu trafiła interpelacja posła Tadeusza Tomaszewskiego w sprawie restaurowania zabytków sportowych na przykładzie trybuny stadionu miejskiego w Grodzisku Wielkopolskim. Jak podkreślił poseł, stuletni obiekt posiada drewnianą trybunę w tzw. stylu angielskim, jedną z trzech na kontynencie.

„Od kilkunastu lat miłośnicy grodziskiego klubu walczą o pieniądze na renowację trybuny. Potrzebne są środki na odnowę drewnianych elementów konstrukcji” – zaznaczył poseł.

„Już w 2020 i 2023 r. temat zgłaszany był ówczesnym ministrom sportu i turystyki, jednak projekt remontu nie uzyskał dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych” – wyjaśnił Tadeusz Tomaszewski pytając, w jakich instytucjach samorządy mogą uzyskiwać dofinansowania na przeprowadzenie remontów obiektów sportowych, które mają znaczenie historyczne dla lokalnej społeczności.

Odpowiedzi na interpelację posła udzieliła wiceministra kultury Bożena Żelazowska, która przypomniała, że finansowanie prac przy obiekcie wpisanym do rejestru odbywa się w oparciu o przepisy ustawy o ochronie  zabytków i opiece nad zabytkami, w ramach programu Ochrona zabytków.

Wiceministra poinformowała, że dofinansowanie w ramach programu można uzyskać tylko na wybrane rodzaje prac określonych w art. 77 powyższej ustawy, m.in. sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich; przeprowadzenie badań konserwatorskich, architektonicznych lub archeologicznych; opracowanie programu prac; sporządzenie projektu odtworzenia kompozycji wnętrz; zabezpieczenie substancji zabytku; odtworzenie zniszczonej przynależności zabytku czy stabilizację konstrukcyjną części składowych zabytku lub ich odtworzenie  w zakresie niezbędnym do jego zachowania.

„Katalog ten jest zbiorem zamkniętym, a ocieplenie stanowy koszt niekwalifikowany”- podkreśliła wiceministra dodając, że o dofinansowanie prac może ubiegać się tylko właściciel lub posiadasz obiektu, a nabór wniosków na przyszły rok zostanie ogłoszony w październiku na stronie resortu.

„Dotacja może być udzielona w dwóch formach, tj. na prace planowane do wykonania przy zabytku w roku udzielenia dotacji lub jako refundacja kosztów prac przeprowadzonych w okresie trzech lat poprzedzających rok złożenia wniosku po wykonaniu wszystkich prac lub robót określonych w pozwoleniu wydanym przez wojewódzkiego konserwatora zabytków” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Jednocześnie Bożena Żelazowska przypomniała, że zgodnie z ustawą dotacja na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru może być udzielona zarówno przez wojewódzkiego konserwatora zabytków ze środków finansowych z budżetu państwa w części, której dysponentem jest wojewoda, jak również przez organ stanowiący gminy, powiatu lub samorządu województwa na zasadach określonych w podjętej przez ten organ uchwale.

mc/
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%