Zamknij

UMP przedstawiła postulaty do ustawy o planowaniu przestrzennym (dokument)

05:57, 05.04.2025 Aktualizacja: 06:10, 05.04.2025
Skomentuj PAP PAP

Postulaty przedstawione przez UMP zostały przedstawione na posiedzeniu ekspertów zajmujących się planowaniem przestrzennym. Przedstawiciele miast Unii Metropolii Polskich omówili najważniejsze zagadnienia związane z nowym projektem ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, podkreślając znaczenie uwzględnienia lokalnych potrzeb i specyfiki różnych obszarów.

Podczas dyskusji przedstawiciele UMP zwrócili uwagę na konieczność zapewnienia większej elastyczności w procesie planowania przestrzennego, co pozwoli na lepsze dostosowanie inwestycji do uwarunkowań lokalnych. 

Wśród propozycji znalazły się też m.in. zapisy dotyczące wydłużenia terminu na uchwalenie planów ogólnych do grudnia 2026 r., możliwość zawieszenia wniosków o wydanie warunków zabudowy sprzecznych z założeniami planu ogólnego czy pakiet rozwiązań technicznych.

Ponadto Unia Metropolii Polskich postuluje o przyspieszenie prac nad rozporządzeniem do MPZP i prac nad tzw. ustawą podażową oraz tzw. ustawą TBS.

W trakcie spotkania podkreślono też znaczenie dialogu między administracją centralną a samorządami.

Uczestnicy spotkania zgodzili się co do potrzeby kontynuowania konsultacji i dalszych prac nad rozwiązaniami, które pozwolą skutecznie realizować cele polityki przestrzennej.

„Samorządy liczą na to, że ich postulaty zostaną uwzględnione w finalnej wersji ustawy, co przyczyni się do efektywnego i zrównoważonego rozwoju miast i gmin” – czytamy w komunikacie UMP.

Pełna lista postulatów dostępna jest w poniższym załączniku.

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zobligowała gminy do sporządzenia planów ogólnych – nowych opracowań planistycznych, obejmujących całą gminę i sporządzanych wyłącznie w formie cyfrowej. Plany ogólne w znacznej mierze zastąpią dotychczasowe studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, które zgodnie stracą moc najpóźniej 1 stycznia 2026 r. W tym samym terminie zakończy się okres przejściowy i wejdą w życie wszystkie znowelizowane przepisy reformy systemu planowania przestrzennego. W piątek 4 kwietnia Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która wydłuży samorządom czas na przygotowanie planów ogólnych do 30 czerwca 2026 roku. Teraz ustawą zajmie się Senat.

mc/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%