Zamknij

Zamykanie naczynek – skuteczny sposób na zaczerwienienie twarzy. Z jakich metod skorzystać?

08:41, 06.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:41, 06.03.2024

Usuwanie naczynek w warunkach profesjonalnego gabinetu kosmetycznego pozwala na osiągnięcie skutecznych i trwałych rezultatów. Zmniejszenie widoczności poszerzonych i intensywnie zaczerwienionych naczyń możliwe jest przede wszystkim dzięki laseroterapii. Na czym polega zabieg i czy jest bezpieczny? Odpowiada ekspertka z gabinetu medycyny estetycznej Neonia w Krakowie.

Popękane i rozszerzone naczynka to problem, który u wielu osób szczególnie nasila się w okresie zimowym. Dlaczego tak się dzieje?

Naczynka, czyli naczynia włosowate, które znajdują się pod powierzchnią skóry są cechą charakterystyczną tzw. cery naczynkowej – cienkiej, delikatnej i wrażliwej. Ich widoczność zwiększa się wraz z ich stopniowym poszerzaniem, do czego dochodzi podczas przyjmowania niektórych leków, antykoncepcji hormonalnej, emocji, czy stresu. Na poszerzenie naczynek silnie wpływają także skrajne temperatury – bardzo niskie lub wysokie – oraz wiatr. To właśnie dlatego zimą borykamy się z ich nadmierną widocznością.

Czy coś możemy z tym zrobić?

Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Skóra naczynkowa wymaga zimą szczególnej troski. Zadbajmy o ochronę przed utratą wody i przesuszeniem. Nie zapominajmy o substancjach, które uszczelniają naczynka – chodzi tu nie tylko o stosowane zewnętrznie witaminy C lub B3, ale o wzbogacenie diety ich źródłami. Jeżeli poszerzone naczynka stanowią dla nas duży problem estetyczny, a często tak się dzieje, warto zwrócić się zaś o pomoc do profesjonalisty. Medycyna estetyczna zna kilka skutecznych sposobów na zamykanie naczynek.

Jakie zabiegi możemy wykonać, aby pozbyć się naczynek?

Tzw. zamykanie naczynek przeprowadza się przy pomocy lasera. Laseroterapia https://neonia.com.pl/laseroterapia/ jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z poszerzonymi naczynkami, bo pozwala na wchłonięcie się naczynka, a zatem całkowite jego zlikwidowanie. Zabieg polega na emisji wiązki światła, która pochłaniana jest przez chromofor – w przypadku naczynek jest nim hemoglobina – a następnie wywołanie miejscowego efektu termicznego, który prowadzi do zniszczenia ścianek naczynia i zamknięcia ich światła. W ciągu kolejnych kilku do kilkunastu dni po zabiegu dochodzi zaś do wchłonięcia naczynka, które przestaje być całkowicie widoczne. Niezwykle ważne jest to, że wiązka lasera działa przy tym selektywnie, co oznacza, że nie uszkadza pozostałych tkanek, ale absorbowana jest tylko przez określony chromofor.

Czy do zamykania naczynek wykorzystuje się jakieś szczególne lasery?

Najlepsze efekty pozwala osiągnąć laser neodymowo-yagowy i to właśnie jego używamy w naszej klinice. Laser ten emituje fale o długości 1064 nm, które docierają w głębokie warstwy skóry i oddziałują na hemoglobinę. Dzięki temu może dojść do skutecznego obkurczenia i zamknięcia naczynka. Warto też dodać, że zamykanie naczynek w Krakowie możliwe jest przy wykorzystaniu lasera DYE VL, który emituje wiązkę światła o długości od 500 do 600 nm. Ze względu na stosunkowo niewielką długość fali stosowany jest on głównie do usuwania płytkich naczynek i nie sprawdzi się np. w przypadku głęboko zlokalizowanych żylaków.

Czy poza laseroterapią znane są jeszcze jakieś inne metody walki z naczynkami?

Tak, oczywiście. Należy choćby wspomnieć o elektrolizie i termokoagulacji. Elektroliza wykorzystuje stały prąd, który powoduje ścięcie białka i w konsekwencji obumarcie naczynka. Termokoagulacja polega zaś na zastosowaniu fali radiowej o wysokiej częstotliwości. Ponieważ zabiegi te obarczone są dość dużym ryzykiem powstawania blizn, a dodatkowo są bolesne, nie wykonujemy ich zbyt często. Tym bardziej, że efekty niemal bezbolesnej i nieinwazyjnej laseroterapii są naprawdę doskonałe.

Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do laserowego zamykania naczynek, czy też możemy zabieg taki wykonać zawsze wtedy, gdy chcemy pozbyć się nieestetycznego zaczerwienienia?

Niestety istnieją pewne okoliczności, które wykluczają zastosowanie lasera. Zamykaniu naczynek przy jego pomocy nie mogą poddać się m.in. kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę czy epilepsję. Należy także powstrzymać się od laseroterapii w przypadku infekcji skórnych, przyjmowania leków lub ziół fotouczulających, stosowania zewnętrznych preparatów z witaminą A. Jeżeli jesteśmy zaś mocno opaleni, warto przełożyć zabieg, aby nie zmniejszyć jego skuteczności.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%