Wielkopolski rezerwat jest jednym z nielicznych miejsc w nizinnej części Polski, gdzie na przełomie zimy i wiosny można podziwiać śnieżyce wiosenne - kwiaty, które występują najczęściej w Sudetach, Karpatach i Bieszczadach. W tym roku pierwsze kwiaty w rezerwacie pojawiły się pod koniec lutego.
W Śnieżycowym Jarze mieszkańcy Wielkopolski i turyści co roku poszukują pierwszych zwiastunów wiosny. Kwitną tam śnieżyce wiosenne - unikatowe na nizinach kwiaty będące jednymi z pierwszych znaków wiosny. Rezerwat, znajdujący się na terenie poligonu, można odwiedzić w ten weekend.
"Rezerwat Śnieżycowy Jar jest w zasadzie jedynym takim miejscem w Wielkopolsce i także jednym z nielicznych na nizinach, gdzie śnieżyca wiosenna występuje w takich ilościach i to w sposób naturalny - bo to roślina górska" - powiedział PAP rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Tomasz Maćkowiak.
Dodał, że fenomen tego rezerwatu - do którego kwitnące śnieżyce przyciągają co roku tysiące odwiedzających - wynika także z chęci zaobserwowania budzącej się do życia przyrody po zimowych miesiącach.
"Co roku obserwujemy, jak chętnie ludzie tu przyjeżdżają i z jaką radością podziwiają te pierwsze oznaki wiosny. Faktycznie, kwitnące śnieżyce są takim znakiem, że wiosna w zasadzie jest już u naszego progu, stąd właśnie chyba ta popularność tego miejsca" - podkreślił.
Kształt śnieżyc przypomina dzwonek z żółtawą plamką na końcach płatków. Maćkowiak przypomniał, że śnieżyce wiosenne podlegają ochronie; nie wolno ich zrywać i niszczyć. Odwiedzając rezerwat należy też trzymać się wyznaczonych ścieżek.
"Wybierając się do lasu warto zabrać ze sobą mapę terenu. Ważny jest też wygodny, dobrany do pogody strój - przede wszystkim odpowiednie obuwie, najlepiej wysokie terenowe, umożliwiające swobodne poruszanie się, chroniące przed wodą, błotem i poślizgnięciem. Jest to szczególnie istotne na drewnianej kładce widokowej, która podczas opadów może być bardzo śliska" - wskazał Maćkowiak.
Dodał, że planując dłuższą wyprawę warto zabrać ze sobą także wodę i coś do zjedzenia - pamiętając przy tym, by wszelkie śmieci czy odpady zabrać ze sobą.
Powstały w 1975 roku rezerwat Śnieżycowy Jar ma ponad 9 ha. Położony jest na terenie poligonu wojskowego. Aby odwiedzający mogli wejść na teren rezerwatu, konieczna jest zgoda Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, który podejmuje decyzję w porozumieniu z Nadleśnictwem Łopuchówko. Według ostatnich informacji Śnieżycowy Jar dostępny będzie dla zwiedzających w trzy marcowe weekendy: 8-9, 15-16 oraz 22-23 marca. Rezerwat będzie można zwiedzać w godzinach 9-18.
Rezerwat Śnieżycowy Jar znajduje się w okolicach Murowanej Gośliny. Parkingi dla odwiedzających zlokalizowane są przy lesie od strony Uchorowa, we wsi Starczanowo, oraz przy lesie od strony wsi Szymankowo (lokalizacje można znaleźć na stronie Nadleśnictwa Łopuchówko - lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl). Dla osób z niepełnosprawnościami dostępny jest parking zlokalizowany w lesie, przy wyjściu z rezerwatu.
Urząd Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie przypomniał, że w rezerwacie obowiązuje jeden kierunek poruszania się - wejście do rezerwatu znajduje się w dolnej części wąwozu, od strony rzeki Warty. "Wędrujemy wyłącznie wytyczonym szlakiem, w samym rezerwacie wyłącznie po kładce" - podkreślono.
Urząd zaapelował także o stosowanie się do wskazówek straży leśnej, policji, straży miejskiej i innych służb, które znajdować się będą w pobliżu parkingów i w lesie w okolicy rezerwatu.(PAP)
ajw/ bar/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu jura365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz