Wiadomości z regionu - Śląsk - Małopolska

Zamknij

Dodaj komentarz

Beskidy/ GOPR chce zbudować stację ratunkową w Wiśle; brakuje funduszy

PAP 07:57, 22.06.2026 Aktualizacja: 08:00, 22.06.2026
Skomentuj Beskidy/ GOPR chce zbudować stację ratunkową w Wiśle; brakuje funduszy

- Nadzieja umiera ostatnia. Ciągle szukamy tych pieniędzy. Liczyliśmy, że uda się (…) pozyskać fundusze z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, ale niestety nie stało się tak. (…) Nie składamy broni. Rozmawiamy tym razem w MSWiA, bo – przypominam – jeszcze dwa lata temu i później resort finansował inwestycje w GOPR. Mamy nadzieję, że gdzieś te pieniądze uda się znaleźć. (…) Szukamy też sponsorów. (…) Chodzimy, rozmawiamy, próbujemy lobbować przez znanych ludzi – powiedział Szczurek.

 

Naczelnik podkreślił, że budowa całorocznej stacji z podstawowym wyposażeniem to koszt około 3,2 mln zł. Goprowcy – jako stowarzyszenie – taką kwotą nie dysponują. Mają natomiast cały niezbędny sprzęt ratowniczy, który tam by stacjonował. Mają działkę, którą na początku 2024 roku przekazał im w wieczyste użytkowanie wiślański samorząd, a także projekt i pozwolenie na budowę.

 

Zdaniem Marcina Szczurka goprowcy zakładają, że jeśli uda się znaleźć finansowanie, to stan surowy zamknięty zostałby zrealizowany w przyszłym roku, a wykończenie - w kolejnym.

 

Naczelnik beskidzkich goprowców podkreślił, że budowa stacji jest palącą potrzebą. Wynika z sukcesywnego wzrostu liczby wypadków w górach, szczególnie na trasach rowerowych. Już w 2021 roku skłoniło to ratowników do utworzenia w Wiśle weekendowej stacji. GOPR korzysta z gościnności strażaków OSP w Wiśle Jaworniku.

 

W nowej goprówce wiślańskiej stacjonowałby jeden zespół, czyli co najmniej dwóch ratowników.

 

Grupa Beskidzka jest największą spośród działających w ramach GOPR. Zasięgiem obejmuje teren Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego oraz zachodnią część Beskidu Makowskiego.

 

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)

 

szf/ miś/

(PAP)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu jura365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%