Zamknij

Konserwatorzy przeprowadzą prace przy ruinach krematorium w b. obozie Auschwitz II-Birkenau

18:11, 04.05.2025 Aktualizacja: 18:23, 04.05.2025
Skomentuj PAP PAP

To drugie podejście muzeum do tego zadania. Poprzedni przetarg zakończył się fiaskiem. Nie wpłynęła ani jedna propozycja.

Muzeum Auschwitz zamierza poddać konserwacji elementy żelbetowe oraz zachowane fragmenty muru ceglanego w obrębie komory gazowej krematorium II w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Instytucja poinformowała o rozpisaniu przetargu na wykonanie tych prac.

Oświęcimska placówka w dokumentacji przetargowej podała, że obecnie wydłużone zostały terminy dla wykonawców. Wybrana firma, z którą muzeum podpisze umowę, będzie miała 29 tygodni na wywiązanie się z niej. Poprzednio miała na to 23 tygodnie. Same prace konserwatorskie mają zostać wykonane w ciągu pierwszych 21 tygodni. Wcześniej - 14 tygodni.

Termin składania ofert upływa 15 maja.

Ze specyfikacji udostępnionej przez muzeum wynika, iż działania konserwatorów objąć mają elementy żelbetowe - płyty stropowe, słupy i belki, oraz zachowane fragmenty muru ceglanego w obrębie komory gazowej krematorium II, jednego z dwóch największych w obozie. Sporządzić oni mają także dokumentacje: stanu zachowania elementów oraz powykonawczą.

Stan ruin dwóch największych krematoriów poobozowych nie jest dobry. Wpływ na to mają przede wszystkim warunki atmosferyczne i naturalna erozja materiału budowlanego. Różnego rodzaju prace konserwatorskie realizowane są od wielu lat.

Niemcy uruchomili pierwsze prowizoryczne komory gazowe w Auschwitz II-Birkenau w 1942 roku w domach odebranych wysiedlonym Polakom. Rosnąca liczba transportów sprawiła, że zadecydowali o wybudowaniu w Birkenau dużych krematoriów połączonych funkcjonalnie z komorami gazowymi, upozorowanymi na łaźnie z prysznicami. Były one oddawane do użytku od 31 marca do 25 czerwca 1943 roku. W każdym z dwóch większych krematoriów (II oraz III), można było spalić do 1440 zwłok na dobę, a w mniejszych (IV i V) - 768.

Przed ewakuacją obozu Niemcy zniszczyli krematoria. Do dziś zachowały się ruiny dwóch największych i fundamenty mniejszych.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w Auschwitz niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)

szf/ lm/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%