Zamknij
REKLAMA

88-latka oddała 71 tys. oszustowi, który podał się za siostrzeńca

16.56, 24.01.2023 PAP Aktualizacja: 16.59, 24.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Oszust zadzwonił do 88-latki w poniedziałek po godz. 20, podając się za członka rodziny, który uczestniczył w wypadku drogowym i potrzebuje pilnie pieniędzy w celu "polubownego załatwienia" sprawy lub wpłacenia kaucji dla uniknięcia aresztowania. Kobieta zgodziła się, ufając, że pomaga bliskiemu i przekazała wskazanemu przez dzwoniącego mężczyźnie 71 tysięcy złotych. Jak podkreśla policja, mimo licznych apeli oraz szeroko zakrojonych akcji profilaktyczno-edukacyjnych, funkcjonariusze każdego dnia odnotowują przypadki podobnych przestępstw.

88-letnia mieszkanka powiatu dąbrowskiego myśląc, że pomaga siostrzeńcowi, przekazała oszustowi 71 tysięcy złotych. Tym sposobem starsza kobieta straciła dorobek swojego życia - poinformowała we wtorek małopolska policja, która zwróciła się do seniorów z apelem o ostrożność podczas rozmów telefonicznych.

"Schemat działania oszustów jest zwykle podobny. Dzwonią do przypadkowych osób pod numer telefonu stacjonarnego, wybieranego często z książki telefonicznej. Podczas rozmowy udają zdenerwowanie, które ma udzielić się starszej osobie i zmusić ją do natychmiastowego działania. Często oszust podaje się za krewnego, np. wnuczka, syna, córkę, kuzyna, który znalazł się w bardzo trudnej sytuacji życiowej" - opisuje małopolska policja. "Kolejno naciągacze udzielają instruktażu dotyczącego przekazania pieniędzy. Najczęściej informują, że po pieniądze zgłosi się jakiś znajomy. W przypadku 88-latki było podobnie" - dodaje.

Małopolscy policjanci zwracają się z apelem do seniorów o szczególną ostrożność podczas telefonicznych rozmów, w których są informowani o trudnej sytuacji życiowej, wypadku lub potrzebach pieniężnych swoich bliskich. Podkreślają, że w takich sytuacjach najlepiej jest się rozłączyć i zadzwonić pod numer telefonu krewnego, porozmawiać z nim, a w przypadku próby oszustwa powiadomić o tym policję.(PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ jann/

(PAP)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%