Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

Sikorski: Jeśli stworzymy armię jaką planujemy szaleństwem byłoby nas zaatakować

PAP 18:54, 22.06.2026 Aktualizacja: 19:10, 22.06.2026
Skomentuj Sikorski: Jeśli stworzymy armię jaką planujemy szaleństwem byłoby nas zaatakować

Radosław Sikorski podkreślił podczas panelu dyskusyjnego „Wojna i pokój”, że Putin walczy w Donbasie 13. rok i nie jest w stanie go opanować, a co dopiero podbić całej Ukrainy. - Więc jeśli się zorganizujemy, jeśli do końca dekady stworzymy taką armię, jaką planujemy, to byłby szaleństwem, żeby nas zaatakować - podkreślił wicepremier.

 

Jednak, według niego, trzeba przygotować się solidnie. Minister podał przykład sytuacji na ukraińskich frontach i wskazał, że kluczowe jest, w zależności od intensywności walk, danie żołnierzowi odpoczynku. - Żołnierz „zużywa się” po 3-9 miesiącach. To bardzo ważne i problemem w Ukrainie jest to, że żołnierzy jest za mało, służą po parę lat na pierwszej linii frontu. To jest dramat - zaznaczył Sikorski. Dlatego, w jego ocenie, trzeba mieć więcej żołnierzy, żeby w odpowiedni sposób prowadzić rotację.

 

Zdaniem szefa MSZ bardzo ważna jest kwestia świadomości zagrożenia. W tym kontekście odniósł się przy tym do przykładu Wielkiej Brytanii. - Minister obrony zrezygnował, bo minister finansów nie dał mu pieniędzy na zbrojenie. A nie dał mu pieniędzy na to zbrojenie, bo politycy nie mają poczucia zagrożenia - podkreślił Sikorski.

 

Przypomniał, że w Wielkiej Brytanii polityczne rosyjskie morderstwa zaczęły się wcześniej. Jak dodał, Rosjanie mapują podwodną sieć infrastruktury krytycznej, a na premiera wysłali sabotażystów, którzy podpalili jego dom. - Problem polega na tym, że rząd starał się bagatelizować poczucie zagrożenia, a jednak my, politycy, musimy mówić ludziom jak jest - dodał minister.

 

Jak podkreślił, rząd z szacunkiem informuje obywateli, że „mamy wroga, który nam życzy źle i który ma bardzo złe intencje wobec nas”.

 

Były minister sprawiedliwości, senator KO Adam Bodnar zwrócił uwagę na różne odczucia Polaków związane z zagrożeniem, które biorą się z położenia geograficznego. - Wydaje mi się, że tego typu uczucia są inne w północnej Polsce, we wschodniej Polsce, niż tutaj we Wrocławiu - ocenił.

 

Przypomniał, że kiedy sprawował funkcję prokuratora generalnego najbardziej wstrząsające było dla niego to, kiedy raz na kilka dni dowiadywał się o kolejnych przypadkach sabotażowych, dywersyjnych i szpiegowskich, a statystyki „urosły w sposób nieprawdopodobny”.

 

Wspomniał również podpalenie Centrum Handlowego Marywilska w Warszawie i próbę podpalenia fabryki farb we Wrocławiu. Nawiązał też do zabójstwa Rosjanina, do którego doszło w ostatnich dniach w Białej Podlaskiej. Jak ocenił, to nowy rodzaju wydarzenia, którego wcześniej nie widziano.

 

- Nie mamy na to jeszcze stu procentowych dowodów, ale polityczna egzekucja wrogów Putina na terytorium Rzeczypospolitej to nie jest jakaś opowieść historyczna. To są po prostu wydarzenia, które odnotowujemy. Polskie służby, polska władza na to reaguje. Podejmują różne działania, ale powstaje pytanie, jak to wpływa na nasze poczucie bezpieczeństwa. I w jaki sposób my możemy czuć się w tej sytuacji bezpieczni, przygotowani i czy w ogóle możemy być w takiej sytuacji? - stwierdził.

 

Debata „Wojna i pokój” była pierwszym punktem Kongresu i Festiwalu Psychologicznego Re_Mind. W wydarzeniu organizowanym w dniach 22-24 czerwca bierze udział ponad 200 mówców, wśród których znajduje się światowej sławy psycholog Robert B. Cialdini i noblistka Olga Tokarczuk. Wydarzenie organizowane jest we Wrocławskim Centrum Kongresowym.

 

Współorganizują je Uniwersytet SWPS (USWPS), który jest też inicjatorem wydarzenia, a także Telewizja Polska i Miasto Wrocław. PAP i Nauka w Polsce są w gronie patronów medialnych.(PAP)

 

kak/ ekr/ par/

(PAP)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu jura365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%