Zamknij
REKLAMA

Minister zdrowia o psychiatrii dziecięcej: zmieniamy model świadczenia opieki psychiatrycznej

12.58, 15.11.2022 PAP Aktualizacja: 16.00, 15.11.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Minister zdrowia był pytany we wtorek w RMF FM o "zapaść w psychiatrii dziecięcej".

Zmieniamy model świadczenia opieki psychiatrycznej dzieci, on przestaje być oparty na szpitalach, oddziałach dziennych czy całodobowych. Dołożyliśmy do tego segment w postaci poradni środowiskowych, które funkcjonują już w 340 miejscach w kraju - powiedział we wtorek szef MZ Adam Niedzielski.

"Nie zgodzę się z tezą, że psychiatria dziecięca jest w zapaści" - stwierdził Niedzielski.

"Zmieniamy model świadczenia opieki psychiatrycznej, on przestaje być oparty na szpitalach i oddziałach dziennych czy całodobowych, które były jedynym miejscem, gdzie można było udzielić takiej opieki. Dołożyliśmy do tego segment w postaci poradni środowiskowych, które funkcjonują już w 340 miejscach" - dodał.

Ministerstwo Zdrowia zajmuje się wdrożeniem reformy, której celem jest stworzenie ogólnokrajowego, kompleksowego systemu zapewniającego wsparcie pacjentom niepełnoletnim doświadczającym zaburzeń psychicznych i ich rodzinom.

Jednym z podstawowych założeń reformy jest stworzenie sieci ośrodków, w którym pracowaliby psycholodzy, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Są to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, nazywane I stopniem referencyjnym. Pacjenci mogą skorzystać z oferty tych ośrodków bez skierowania lekarskiego. Ośrodki takie udzielą pomocy dzieciom niepotrzebującym diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii, w związku z czym nie będzie w nich zatrudniony lekarz psychiatra. W przypadku wielu zaburzeń psychicznych, pojawiających się w dzieciństwie, można udzielić skutecznej pomocy dzięki psychoterapii indywidualnej i grupowej, terapii rodzinnej czy pracy z grupą rówieśniczą.

Poza ośrodkami I poziomu działać będą także ośrodki II poziomu (centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży), gdzie pracować będzie lekarz psychiatra, a pacjenci wymagający intensywniejszej opieki skorzystają ze świadczeń w ramach oddziału dziennego (w wybranych centrach).

Na III, najwyższym poziomie referencyjności, funkcjonować będą ośrodki wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej. Pomoc w nich znajdą pacjenci wymagającej najbardziej specjalistycznej opieki, w tym w szczególności osoby w stanie zagrożenia życia i zdrowia, przyjmowani w trybie nagłym. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów konieczne jest, aby w każdym województwie funkcjonował co najmniej jeden taki ośrodek. W ośrodkach tych będą się także kształcili przyszli lekarze psychiatrzy i inni specjaliści. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%