Zamknij
REKLAMA

Małopolskie: rozpoczęło się zasypywanie zapadliska na cmentarzu w Trzebini

16.26, 24.09.2022 PAP Aktualizacja: 16.27, 24.09.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Ziemia na cmentarzu parafialnym przy ul. Jana Pawła II zapadła się we wtorek rano. Dziura ma głębokość 10 metrów i średnicę ok. 20 metrów. Rozmiary te mogą się powiększać. Dotychczas lej pochłonął 61 ciał zmarłych z 40 grobów. Zwłoki mogą znajdować się kilkanaście metrów od dna leju. Ekshumacja, zdaniem biegłego, nie będzie możliwa ze względu na bezpieczeństwo osób pracujących w rejonie zapadliska.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przystąpiła w piątek do zasypywania zapadliska na cmentarzu parafialnym w Trzebini (woj. małopolskie) - przekazał w piątek wieczorem burmistrz miasta Jarosław Okoczuk. Według niego prace te potrwają kilka dni.

Cmentarz został zamknięty do odwołania. Jak przekazał burmistrz Trzebini w piątek przystąpiono do zasypywania zapadliska.

"Przed przystąpieniem do prac, w miejscu, w którym zapadły się groby, modlitwę odmówił ksiądz proboszcz. Wszystko odbyło się z szacunkiem wobec spoczywających na nekropolii" - podkreślił Okoczuk.

Według niego prace prowadzone na cmentarzu potrwają kilka dni. Jednocześnie na zlecenie SRK trwa badanie tego terenu w georadarem.

"Skalę tego, co się wydarzyło we wtorek, pokazuje dokumentacja zdjęciowa - z zapadliska wydobyły się niewielkie grudki węgla, które podmuch rozniósł na dużej części cmentarza" - przekazał burmistrz na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Zapadlisko na cmentarzu to szkoda pogórnicza spowodowana przez dawną kopalnię węgla kamiennego Siersza w Trzebini. Działała ona od połowy XIX wieku. Na początku eksploatacja prowadzona była płytko, na głębokości 20-25 metrów. Potem podziemne chodniki schodziły coraz niżej. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ jann/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%