Po przyjęciu zmian w KPO przez Komisję ostatecznie polską rewizję planu zatwierdzą ministrowie finansów i gospodarki 20 czerwca.
Komisja Europejska zatwierdziła we wtorek zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy, którego częścią jest ustanowienie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności - poinformowało PAP źródło unijne. Rewizja ta obejmuje także zastąpienie reformy oskładkowania umów cywilnoprawnych innym rozwiązaniem.
W ramach rewizji rząd zaproponował KE utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności, do którego przesunięte zostaną środki o wartości blisko 6 mld euro. Wiceminister funduszy i negocjator rządu ds. rewizji KPO Jan Szyszko powiedział wcześniej PAP, że utworzenie spółki specjalnego przeznaczenia bliskiej Bankowi Gospodarstwa Krajowego pozwoli Polsce inwestować pieniądze z KPO już po jego zakończeniu w sierpniu 2026 r. "Udało nam się przekonać KE do tego, by samo przelanie pieniędzy na konto spółki było realizacją kamienia milowego" - powiedział Szyszko.
Według źródła unijnego zabieg ten może posłużyć jako przykład dla innych krajów, które boją się, że nie zdążą z wydawaniem pieniędzy z KPO do zapisanego w rozporządzeniu końca sierpnia 2026 r. Wiele stolic postuluje przesunięcie tej daty, ale na taki formalny ruch musiałyby się zgodzić wszystkie kraje członkowskie, włącznie z Węgrami, dla których środki z KPO są zamrożone. Dlatego pośrednim rozwiązaniem może być rewizja planu zgodnie z polskim modelem.
Fundusz obronny zasilą pieniądze z zapisanego w KPO Instrumentu Zielonej Transformacji Miast (IZTM), w którym znajdowało się 8,8 mld euro. Jak powiedział PAP Szyszko, jako cel w polskim planie zapisano podpisanie ok. 700 umów z IZTM. Tymczasem wskaźnik ten - 700 zawartych umów - udało się osiągnąć już po wydaniu 1,3 mld euro. "Gdybyśmy nie wynegocjowali przesunięcia tych pieniędzy do funduszu obronnego, musielibyśmy je oddać Brukseli" - powiedział Szyszko.
Innym problemem w negocjacjach rządu z KE była kwestia przekazania unijnych funduszy na obronność. Jak zwrócił uwagę rozmówca w Brukseli, artykuł 41 Traktatu o UE zakazuje "wydatków przypadających na operacje mające wpływ na kwestie wojskowe lub polityczno-obronne". KE doszła jednak do wniosku, że samo rozporządzenie regulujące KPO "nie przewiduje żadnego szczególnego traktowania środków związanych z obronnością".
Oznacza to, że KPO "może zasadniczo wspierać działania związane z obronnością zgodnie z ograniczeniami określonymi w art. 41 TUE". Takie wsparcie "może obejmować finansowanie rozbudowy potencjału przemysłowego, rozwoju technologicznego produktów obronnych, a także inwestycji, które służą zarówno celom cywilnym, jak i wojskowym, takim jak infrastruktura transportowa".
Z Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności nie będą mogły jednak być finansowane zakupy samego uzbrojenia.
Pieniądze te - jak zapowiadał rząd - mają trafić na budowę infrastruktury ochrony cywilnej, czyli schrony, studnie, podłączenia wodne i komunikacyjne, rozbudowę polskich hut i przemysłu zbrojeniowego, budowę i remonty infrastruktury podwójnego zastosowania - czyli dróg, torów, lądowisk i lotnisk. Pieniądze będą też przeznaczone na inwestycje w cyberbezpieczeństwo - m.in. na radary, ochronę polskich danych i bezpieczne ich przechowywanie.
Rewizja KPO obejmowała także zastąpienie reformy oskładkowania umów cywilnoprawnych trzema alternatywnymi rozwiązaniami. Rząd w przyjętej 29 stycznia br. uchwale na ten temat proponował m.in. zmianę zasad obliczania stażu pracy pracowników zatrudnionych w przeszłości na podstawie umów cywilnoprawnych. Ponadto zapowiedział zapewnienie "skutecznego przekształcania pozornych umów cywilno-prawnych w umowy o pracę przy zwiększeniu efektywności działań Państwowej Inspekcji Pracy"; a także reformę dotyczącą zabezpieczenia socjalnego osób wykonujących zawód artystyczny poprzez odpowiednie włączenie artystów do systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
Brak realizacji reform i inwestycji przewidzianych w KPO wiąże się z utratą części pieniędzy.
W ramach KPO Polska ma otrzymać około 60 mld euro. Według danych KE Polska zrealizowała do tej pory 25 proc. założonych reform i inwestycji.
Cały fundusz odbudowy, z którego kraje członkowskie otrzymują pieniądze na realizację swoich KPO, opiewa na 650 mld euro.
Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)
mce/ mms/ ktl/
Warszawa: po raz trzeci rusza akcja "ZOOstaw, NIE
To jest super akcja!!!
Wink
07:29, 2025-04-09
Kępno: zderzenie samochodu z pociągiem na przejeździe;
Proszę rodziny zmarłych o kontakt, przekażę przydatne informacje, Dominik tel. 664 694 990
Dominik
14:22, 2024-09-06
Myślenie zwykle „boli”
Okazją do rozwijania swoich zdolności kognitywnych może być uczestnictwo w szkoleniach informatycznych. Szkolenia w itschool.pl mogą być okazją do tego aby przygotować swój mózg na trudniejsze wyzwania w przyszłości.
Dagonen
18:47, 2024-09-03
15 mln zł na programy edukacyjne w ramach wychowania pa
Watch movies from the guy's perspective to feel just like you're right in the middle of the action and get a good view! You will discover big booties in pretty much any other category it is possible to think of! Whether you're into curvy teens, sexy MILFs, or thick Asians, they all have a spot here. Check out the bouncing, backshots, and incredible action in group sex, gangbangs, anal, one-on-one, and much more. https://fans-hubfthu146925.blogdon.net/how-to-draw-nudes-are-you-ready-for-a-great-factor-44762493
aneta buena nude
00:23, 2024-08-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz