Zamknij
REKLAMA

Caritas Polska: seniorzy w trudnej sytuacji materialnej mogą otrzymać kartę na zakupy do Biedronki

14:10, 24.05.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Autorzy komunikatu przekazanego we wtorek PAP poinformowali, że 20 proc. uczestników programu nie stać na zakup żywności, a 87 proc. z nich przyznaje, że w sklepie musi zawsze wybierać najtańsze produkty spożywcze. Z kolei 84 proc. deklaruje, że ich dochody są zbyt niskie, aby zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe, a ponad połowy badanych nie stać na kupno opału i zapłacenie rachunków.

Rozpoczęła się piąta edycja programu Caritasu Polska "Na codzienne zakupy", wspierającego osoby starsze w trudnej sytuacji materialnej. W ramach programu seniorzy mogą otrzymać kartę na zakupy do Biedronki - poinformowało PAP biuro prasowe Caritasu.

"Karta na zakupy pozwala seniorom samodzielnie decydować, których produktów potrzebują najbardziej, a dzięki temu seniorzy mogą się lepiej odżywiać" - ocenili.

Poinformowali, że uczestników programu "Na codzienne zakupy" wytypowały 43 diecezjalne oddziały Caritasu. W piątej edycji programu zakodowana na karcie kwota wynosi 160 zł miesięcznie - o 10 zł więcej niż rok wcześniej.

Od początku realizacji programu wzrosła też liczba jego uczestników. W 2018 r. było to 5,3 tys. osób, a w bieżącym roku - 11 tys. osób. Rośnie również wartość udzielanej pomocy. W obecnej edycji programu wyniesie ona 17,6 mln zł, czyli o ponad 3 mln zł więcej niż w rok temu.

W tej edycji programu więcej jest także wolontariuszy, który pomagają seniorom w załatwieniu formalności, zrobieniu zakupów, itp. Ich liczba wzrosła z trzech do czterech tysięcy.

"Kontakt z wolontariuszami jest dla seniorów ważny, szczególnie biorąc pod uwagę, że aż 40 proc. ankietowanych uczestników programu Caritasu i Fundacji Biedronki widzi swoją rodzinę najwyżej kilka razy w roku. Samotność stanowi duży problem w tej grupie" - ocenili autorzy komunikatu.

Podkreślili, że ważnym elementem programu są szkolenia dla liderów wolontariatu i wolontariuszy, m.in. na temat relacji z seniorami i ich zdrowia.

Obecna edycja programu "Na codzienne zakupy" trwa przez 10 miesięcy. Z kart wydawanych w ramach programu jego uczestnicy mogą korzystać od kwietnia 2022 r. do stycznia 2023 r.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%