Zamknij

Kto musi mieć OC rolnika

06:59, 07.05.2024 PAP Aktualizacja: 07:03, 07.05.2024
Skomentuj PAP PAP

Czym jest i jak działa OC rolnika?

Ubezpieczenie OC rolnika to obowiązkowa polisa, która chroni rolników przed skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim w związku z prowadzoną przez nich działalnością. Towarzystwo wypłaca odszkodowanie z OC rolnika w sytuacji, gdy ten wyrządzi szkodę, której następstwem będzie:

· śmierć,

· utrata bądź rozstrój zdrowia,

· zniszczenie lub uszkodzenie mienia osoby trzeciej.

Więcej przydatnych informacji na temat OC rolnika znajdziesz w tym artykule: https://cuk.pl/ubezpieczenia/rolnicze/oc-rolnika.

OC rolników - czy i kiedy jest obowiązkowe?

Najważniejszym pytaniem, na które należy odpowiedzieć w artykule dotyczącym OC rolnika, będzie to, czy jest obowiązkowe i w jakich przypadkach. Otóż ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej muszą posiadać wszystkie osoby zajmujące się działalnością rolniczą, posiadające użytki rolne przekraczające 1 ha oraz opłacające przynajmniej w części podatek rolny. Ubezpieczeniem rolniczym objęty jest rolnik wraz ze wszystkimi osobami pozostającymi z nim w gospodarstwie domowym, jak i tymi, które pracują w gospodarstwie.

Przytoczony tu obowiązek wynika z ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. OC rolnika zawierane jest na okres 12 miesięcy. Zmiana towarzystwa możliwa jest najpóźniej dzień przed zakończeniem polisy - należy ją wówczas pisemnie wypowiedzieć. Jeśli natomiast rolnik wykupił ochronę, to po upływie 12 miesięcy od daty zawarcia umowy polisa automatycznie zawiera się na kolejny rok.

Podsumujmy zatem, kto musi posiadać obowiązkową polisę OC rolnika:

· Rolnik, który posiada na własność co najmniej 1 ha gruntów rolnych;

· Jest osobą fizyczną;

· Prowadzi szeroko pojętą działalność rolną.

OC rolników - co obejmuje?

Jedną z ważniejszych kwestii dotyczących OC rolników jest to, co obejmuje właściwie taka polisa oraz w jaki sposób chroni właścicieli gospodarstw. Wyjaśnijmy zatem, co zyskujesz, posiadając to ubezpieczenie. Obejmuje ono następujące aspekty:

1. Ochrona osób trzecich - ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tym, którzy poniosą szkodę w związku z prowadzonym przez Ciebie gospodarstwem. Dzięki temu ochronisz też swoje finanse.

2. Ochrona pojazdów wolnobieżnych - OC rolnika obejmuje również wszelkie szkody wyrządzone osobom trzecim, do których dojdzie w wyniku użytkowania pojazdu wolnobieżnego w Twoim gospodarstwie.

3. Ochrona dla Twoich domowników i pracowników - OC rolnika działa w przypadku szkód wyrządzonych zarówno przed niego samego, jak i wszystkie osoby mieszkające i pracujące w gospodarstwie.

4. Ochrona dotyczy też szkód spowodowanych przez zwierzęta gospodarskie - np. konie, krowy czy psy pasterskie również są objęte ochroną w ramach OC rolnika.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie rolne?

Kupując OC rolnika, przede wszystkim spełniasz swój ustawowy obowiązek, a ponadto chronisz swoje gospodarstwo przed stratami finansowymi, które mogą być rezultatem wielu nieoczekiwanych zdarzeń. Taka polisa obejmuje bowiem:

· szkody wyrządzone osobom trzecim przez Twoje zwierzęta gospodarskie,

· wypadki przy pracy osób zatrudnionych w Twoim gospodarstwie,

· szkody, których następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia,

· szkody spowodowane przeniesieniem się ognia z Twojego pola na pole sąsiada.

Za brak ważnego, wymaganego ustawą ubezpieczenia OC rolnika grozi ponadto kara: jest nią grzywna w wysokości jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym.

OC rolnika - cena

Kolejnym ważnym zagadnieniem związanym z OC rolnika jest cena takiej polisy. Może się ona różnić w zależności od oferty wybranego towarzystwa, mimo że zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC rolników oraz sumy gwarancyjne będą takie same (reguluje to ustawa). Dlatego nie warto przepłacać i najlepiej jest poszukać najtańszej polisy na rynku. Inaczej będzie w przypadku dokupienia wybranych rozszerzeń do ubezpieczenia rolnego, które jednak będą już dobrowolne.

Czynnikami, które mogą wpłynąć na wysokość składki za takie ubezpieczenia, będą:

· historia ubezpieczeniowa właściciela,

· konkretne rozszerzenia polisy,

· stawka podyktowana polityką towarzystwa ubezpieczeniowego.

Chcesz poznać dokładną wysokość składki za ubezpieczenie rolne i OC rolnika? Wejdź w link, wypełnij formularz i skorzystaj z oferty: https://cuk.pl/ubezpieczenia/rolnicze.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC rolnika?

Wszystkie ubezpieczenia rolne, których potrzebujesz dla swojego gospodarstwa, znajdziesz i wykupisz za pośrednictwem multiagencji CUK na stronie: https://cuk.pl/. Oprócz dostępu do oferty wielu towarzystw i możliwości porównania stawek zyskasz także merytoryczne wsparcie doświadczonych doradców do spraw ubezpieczeniowych. Wystarczy, że wejdziesz na stronę, skorzystasz z zakładki ubezpieczeń rolnych i wypełnisz krótki formularz. Ekspert skontaktuje się z Tobą, by wspólnie dobrać właściwy rodzaj polisy i sprawnie dopełnić wymaganych formalności.

Więcej na: https://cuk.pl/

Źródło informacji: cuk.pl

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu jura365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%