Zamknij

Gliwice: koncert 70-lecia GOPR; dochód trafi na leczenie ratowników

15:31, 23.03.2024 PAP Aktualizacja: 15:38, 23.03.2024
Skomentuj PAP PAP

"Koncert ma wymiar charytatywny. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie i wsparcie ratowników, którzy ulegli różnego rodzaju wypadkom i potrzebują pomocy, bardzo często dość kosztownej" - powiedział prezes GOPR Łukasz Felcenloben podczas sobotniej konferencji prasowej.

Dochód z koncertu, organizowanego z okazji 70-lecia GOPR, zostanie przeznaczony na leczenie i wsparcie ratowników górskich. Jubileuszowe wydarzenie odbędzie się w niedzielę 24 marca w PreZero Arenie Gliwice. Na scenie wystąpią m.in. O.S.T.R., Tomasz Organek i Maria Peszek.

Dodał, że każde takie wydarzenie to także działania profilaktyczne, związane z uświadamianiem ludzi o zagrożeniach związanych z turystyką górską, edukowaniem o bezpieczeństwie w górach czy informowaniem o działalności GOPR. W związku z tym koncert poprzedzą m.in. pokazy sprzętu i pierwszej pomocy, a na placu przed PreZero Areną wyląduje śmigłowiec ratowniczy. Początek o godz. 12.00.

Sam koncert rozpocznie się o godz. 20.00. Na scenie wystąpi 40-osobowa orkiestra pod batutą Jana Stokłosy, a także grono artystów: O.S.T.R., Tomasz Organem, Maria Peszek, Natalia Szroeder, Kayah, Sebastian Karpiel-Bułecka, Kwiat Jabłoni, Katarzyna Groniec, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Trebunie-Tutki, Mateusz Ziółko, Julia Pietrucha, Zazula oraz Dawid Tyszkowski.

"Jeśli spojrzymy na nazwiska, których będziemy mogli posłuchać, to wyraźnie widać, że są to artyści z różnych rejonów sztuki. Tak samo ludzie, którzy chodzą w góry, są bardzo różni. To klucz do tego koncertu. Repertuar staraliśmy się ułożyć jednak w ten sposób, aby nawiązywał do przestrzeni, której doświadczamy w górach" - zapowiedział Stokłosa.

Koncert z okazji 70-lecia GOPR to inicjatywa fundacji Radan, która wspiera ratownictwo górskie. Prezes fundacji Tadeusz Wesołowski wyjaśnił, że to forma podziękowania dla wszystkich tych, którzy na co dzień narażają swoje życie i zdrowie, aby inni byli bezpieczni w górach.

Struktury ratownictwa górskiego w Beskidach i Sudetach zaczęto organizować w latach 50. XX wieku. Pierwsze kursy, prowadzone przez specjalistów z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zostały zakończone w 1952 r. Wówczas powołano Beskidzkie, Krynickie i Sudeckie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe PTTK.

Obecnie GOPR to siedem grup regionalnych (Beskidzka, Bieszczadzka, Jurajska, Karkonoska, Krynicka, Podhalańska i Wałbrzysko-Kłodzka), które zabezpieczają obszar o powierzchni ponad 20 tys. kilometrów kwadratowych, na którym znajduje się około 7,2 tys. kilometrów znakowanych szlaków turystycznych.(PAP)

Autor: Patryk Osadnik

pato/ mhr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%