Zamknij

Kraków: ArcelorMittal Poland kończy rozbiórkę obiektów dawnej spiekalni; uwolni 30 ha terenów

12:56, 19.03.2025 Aktualizacja: 13:19, 19.03.2025
Skomentuj PAP PAP

Adam Parzoch, dyrektor Transformacji Biznesu w ArcelorMittal Poland poinformował w środę, że cała infrastruktura spiekalni jest sukcesywnie rozbierana w ramach wieloletniego projektu porządkowania nieużywanych obiektów i instalacji w krakowskim oddziale.

ArcelorMittal Poland zakończył wyburzanie trzech 40 metrowych suwnic w ramach drugiego etapu rozbiórki obiektów dawnej spiekalni krakowskiej huty, zamkniętej w 2012 roku. Cały zakład zajmował 30 hektarów przy ul. Igołomskiej; odzyskany teren będzie można wykorzystać na inną działalność gospodarczą.

W ramach pierwszego etapu w 2021 roku z krajobrazu Nowej Huty zniknęła tzw. Gruba Berta - ponad 80-metrowy komin spiekalni, następnie mniejsze budynki.

Według informacji przekazanych przez spółkę, prace rozbiórkowe w ramach drugiego etapu tego projektu rozpoczęły się we wrześniu 2024 r. i zakończą jesienią tego roku. W tym czasie firma planuje odzyskać ponad 22 tys. ton złomu, który zostanie poddany recyklingowi w stalowni AMP w Dąbrowie Górniczej. Będzie to złom pochodzący m.in. z trzech suwnic, czyli mostów przeładunkowych zlokalizowanych tuż przy ul. Igołomskiej. Służyły one do załadunku surowców do produkcji spieku.

Suwnice wysokie na ok. 40 metrów i przemieszczające się na jezdniach o długości ponad 300 metrów były wyburzane pojedynczo przy użyciu ciężkiego sprzętu budowlanego ważącego 150 ton. Po uporządkowaniu terenu wykonawca przejdzie do wyburzeń kolejnych, mniejszych obiektów.

Jak przypomniał Parzoch, w krakowskiej hucie działały kiedyś dwie spiekalnie, czyli zakłady, w których produkowany był spiek dla wielkich pieców. Pierwsza rozpoczęła pracę w 1954 r. i została wyłączona na przełomie lat 1990/91. Druga - uruchomiona w grudniu 1966 roku - przestała pracować w czerwcu 2012 r. Te zakłady były odpowiedzialne za największą część emisji pyłowych z krakowskiej huty. Na terenie obu spiekalni było łącznie 108 budynków, 115 przenośników taśmowych, cztery elektrofiltry i pięć mostów przeładunkowych.

W ArcelorMittal Poland w Krakowie obecnie pracują wyłącznie instalacje przetwarzające stal - walcownia gorąca blach, a także walcownia zimna z liniami cynkowania i malowania blach. W ostatnich latach wyłączono część surowcową, czyli wielki piec i stalownię, a także koksownię.

Wojciech Koszuta, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland przypomniał, że od początku działalności w Polsce inwestycje w krakowskie walcownie kosztowały prawie 2,5 mld zł.

AMP skupia połowę potencjału produkcyjnego polskiego hutnictwa i jest największym producentem stali w Polsce. W skład zatrudniającego blisko 10 tys. pracowników (ze spółkami zależnymi) koncernu wchodzą huty w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice - największy producent koksu w Polsce.

AMP należy do globalnego koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali, którego obroty sięgnęły w 2023 r. 68,3 mld dolarów, a produkcja stali surowej w zakładach firmy wyniosła 58,1 mln ton. (PAP)

rgr/ mmu/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%