Zamknij

Hospitalizacja osoby chorej psychicznie

12:36, 22.11.2024 Aktualizacja: 12:37, 22.11.2024
Skomentuj

W Sali Sejmu Śląskiego odbyła się konferencja: „Prawne i medyczne aspekty umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym w kontekście ustawy o ochronie zdrowia psychicznego”

Uczestnikami konferencji były osoby zajmujące się problematyką przymusowej hospitalizacji osób chorych psychicznie: pracownicy ośrodków pomocy społecznej i domów pomocy społecznej, szpitali oraz przedstawiciele urzędów marszałkowskich realizujący postanowienia sądowe o umieszczeniu w szpitalu psychiatrycznym.

Wiedzę na temat zagadnień z zakresu ochrony zdrowia psychicznego przekazali uczestnikom specjaliści zajmujący się przymusową hospitalizacją.

Robert Pudlo –  profesor SUM, lekarz psychiatra upoważniony przez Marszałka Województwa Śląskiego do dokonywania oceny zasadności zastosowania przymusu bezpośredniego oraz występowania z wnioskiem do sądu o zarządzenie zatrzymania i przymusowego doprowadzenia osoby do szpitala psychiatrycznego przez Policję, wygłosił wykład na temat warunków przymusowego doprowadzenia do szpitala psychiatrycznego, a Łukasz Kunert –  lekarz psychiatra, adiunkt w Zakładzie Psychoprofilaktyki Katedry Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego poruszył temat przyjęcia do szpitala psychiatrycznego w trybie nagłym. O problemach związanych z orzekaniem o umieszczeniu w szpitalu psychiatrycznym bez wymaganej zgody na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego mówiła natomiast Izabela Kuczera – Fatyga – Wiceprezes Sądu Rejonowego Katowice – Zachód w Katowicach oraz Zastępca Przewodniczącego V Wydziału Rodzinnego i Nieletnich.

Hospitalizacja osoby chorej psychicznie bez zgody to bez wątpienia jeden z najtrudniejszych problemów o charakterze medyczno–prawnym. Jest to temat niezwykle wrażliwy, obarczony znacznym ładunkiem emocji społecznych, dlatego wszystkie etapy procedury związanej z przymusowym leczeniem psychiatrycznym, powinny być prowadzone ze szczególną starannością. Podczas konferencji, jej uczestnicy brali aktywny udział w dyskusji na temat zagadnień poruszonych podczas spotkania. Osoby zaangażowane w proces przymusowej hospitalizacji zadawały prelegentom wiele pytań, dzieliły się swoimi doświadczeniami oraz opowiadały o problemach jakie napotykają podczas swojej pracy. Konferencja udowodniła jak ważne jest podejmowanie dialogu w celu pomocy osobom zmagającym się z chorobami psychicznymi.

(.slaskie.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%