Zamknij
REKLAMA

Profilaktyczna mastektomia z rekonstrukcją piersi w Zagłębiowskim Centrum Onkologi

12.02, 15.12.2022 Aktualizacja: 12.04, 15.12.2022

Profilaktyczna mastektomia z rekonstrukcją piersi w Zagłębiowskim Centrum Onkologi

Zagłębiowskie Centrum Onkologii uzyskało kontrakt NFZ na realizację zabiegów profilaktycznej mastektomii wraz z rekonstrukcją piersi, dołączając do elitarnego grona ośrodków realizujących ten zabieg z refundacją. To ważna wiadomość dla wszystkich mieszkanek nie tylko Dąbrowy Górniczej, ale i całego województwa śląskiego. Poniżej oraz w załączniku przesyłam krótką informację prasową na ten temat. Zachęcam do zapoznania się z tematem, a w przypadku dodatkowych pytań pozostaję do dyspozycji. 

Zagłębiowskie Centrum Onkologii z kontraktem na profilaktyczną mastektomię. To wyjątek w regionie

Zagłębiowskie Centrum Onkologii jako jeden z pierwszych szpitali w województwie śląskim wprowadza refundowane zabiegi profilaktycznej mastektomii wraz z rekonstrukcją piersi. To ważna wiadomość dla kobiet z Dąbrowy Górniczej i okolic, u których stwierdzono podwyższone ryzyko zachorowania na raka piersi. Od teraz, tego typu zabiegi będą wykonywane przez najlepszych specjalistów w regionie, bez potrzeby wyjeżdżania daleko poza miejsce zamieszkania. Profilaktyczna mastektomia to zabieg, który szerzej zagościł w świadomości Polek i Polaków m.in.: po tym, gdy na usunięcie piersi zdecydowała się znana aktorka Angelina Jolie czy dziennikarka Paulina Młynarska.

 Refundacja profilaktycznej mastektomii przez NFZ została wprowadzona w 2019 roku po głośnych i wielomiesięcznych konsultacjach społecznych, a w grudniu br. Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, jako jeden z niewielu szpitali w województwie śląskim uzyskało kontrakt umożliwiający przeprowadzanie tego typu zabiegów.

Mastektomia profilaktyczna polega na prewencyjnym usunięciu piersi w celu zredukowania ryzyka zachorowania na raka piersi nawet o 90-95%, zapewniając pacjentce nie tylko zdrowie fizyczne, ale i komfort psychiczny. Co ważne, zabieg ten jest często połączony z rekonstrukcją usuniętego narządu.

- Poszerzenie oferty medycznej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii o zabiegi profilaktycznej mastektomii wraz z rekonstrukcją piersi to bardzo ważny krok w stronę realizacji naszych celów, jako wiodącego ośrodka w regionie. To także odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na tego typu zabiegi w województwie śląskim i kraju. Dostrzegamy je, dlatego postanowiliśmy poszerzyć naszą ofertę medyczną wobec wszystkich kobiet, które należą do grupy ryzyka onkologicznego i chcą, dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa prewencyjnie wykonać zabieg usunięcia piersi wraz z rekonstrukcją– mówi Marzena Kula, Dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

Kwalifikacją pacjentek do zabiegu zajmie się doświadczony zespół specjalistów, składający się z psychologa, lekarza specjalisty genetyki klinicznej, lekarza specjalisty onkologii klinicznej oraz lekarza specjalisty chirurgii onkologicznej. Ich zadaniem będzie nie tylko przeprowadzenie samego zabiegu, ale również odpowiednie przygotowanie pacjentki i otoczenie wsparciem po wykonanej operacji.

- Ten kontrakt trafia w dobre ręce. O pacjentki zadbają nasi najlepsi chirurdzy, posiadający odpowiednie doświadczenie i kompetencje w tej dziedzinie. Wprowadzenie zabiegów profilaktycznej mastektomii to także wynikająca z przyjętej strategii - optymalizacja kontraktowania z NFZ w odniesieniu do potencjału szpitala – dodaje Marzena Kula, Dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

Profilaktyczna mastektomia to zabieg, który coraz szerzej gości w świadomości Polek i Polaków. Choć nigdy nie jest to łatwa decyzja, dzięki niej pacjentka (lub pacjent, ponieważ zabiegi wykonuje się także u mężczyzn) znajdująca się w grupie ryzyka, może obniżyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi prawie do zera.

- Możemy zapewnić o najwyższym, światowym poziomie wykonywanych zabiegów. Nasz szpital pokazuje, że dysponuje pełnym potencjałem: kadrowym, sprzętowym i kompetencyjnym, który od dłuższego czasu staramy się zwiększać i doskonalić. Najważniejsze jednak, że poszerzając naszą ofertę medyczną o refundowane zabiegi profilaktycznej mastektomii z rekonstrukcją piersi, odpowiadamy na potrzeby zdrowotne mieszkanek Dąbrowy Górniczej, Zagłębia, a także całego województwa, jednocześnie wykorzystując dla Pacjentów zaplecze jakim dysponujemy – mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik, Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa ZCO.

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

 Zabieg profilaktycznej mastektomii dotyczy pacjentek z wysokim lub bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy piersi, u których wykluczono nowotwór, i które spełniają co najmniej jeden z poniższych warunków:

Potwierdzona obecność mutacji BRCA1/BRCA2

Obciążający wywiad rodzinny: dwa zachorowania u krewnych I lub II stopnia przed 50 rokiem życia lub trzy zachorowania w dowolnym wieku (łącznie z probantką)

Obciążający wywiad rodzinny: rozpoznanie u krewnych I stopnia metachronicznego lub synochronicznego zachorowania na nowotwór złośliwy piersi

Potwierdzona obecność choroby proliferacyjnej piersi przebiegającej z atypią komórkową.

Świadczenie obejmuje:

Procedurę mastektomii lub odjęcia piersi (zabieg jednostronny lub obustronny)

Procedurę rekonstrukcji piersi (zabieg jednostronny lub obustronny)

Znieczulenie do zabiegu

Opiekę przed i pooperacyjną

Od roku 2018 w Oddziale Chirurgii Onkologicznej wykonano ok. 100 rekonstrukcji piersi różnymi metodami. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu operacje w Dąbrowie Górniczej i okolicach.

- Nowotwór piersi jest jednym z najpowszechniejszych nowotworów. Aż ok. 25% przypadków występuje w rodzinie, a mutacje BRCA1 i BRCA2 odpowiadają za 5-10% przypadków zachorowań – jest to istotny problem dla pacjentek z tymi mutacjami, ponieważ ocenia się, że 80-90% z nich zachoruje na raka piersi do 60 roku życia. W tej chwili w Polsce jest ok. 100 000 kobiet z tą mutacją. Wystąpienie o refundację profilaktycznej mastektomii było spowodowane coraz większą liczbą pacjentek chcących zoperować się profilaktycznie, a na śląsku ciężko było znaleźć placówkę, w której można zrobić to na NFZ. Ponieważ Oddział Chirurgii Onkologicznej operuje coraz więcej pacjentek z rakiem piersi i wykonuje coraz więcej zabiegów rekonstrukcji, stwierdziliśmy, że jesteśmy przygotowani do wyjścia naprzeciw oczekiwaniom pacjentek. Po spełnieniu wymagań Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymaliśmy w grudniu tego roku decyzję o możliwości wykonywania na naszym Oddziale profilaktycznej mastektomii – to wielki dzień dla nas jako Szpitala i dla pacjentek obciążonych tą chorobą – mówi lek. Janusz Sznajder, kierujący Oddziałem Chirurgii Onkologicznej ZCO.

 

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%