Zamknij

Wraca temat podwyżek dla nauczycieli. Nowacka: chcę, by ustawa została uchwalona do końca kadencji Sejmu

05:34, 23.05.2025 Aktualizacja: 05:48, 23.05.2025
Skomentuj PAP PAP

Ministra edukacji podczas środowej konferencji prasowej została zapytana o obywatelski projekt „Godne płace” autorstwa Związku Nauczycielstwa Polskiego. Inicjatywa dotyczy powiązania wysokości wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce i zakłada 10-procentową podwyżkę dla nauczycieli od września 2025 roku. 

Projekt utknął jednak w sejmowej podkomisji a od pierwszego czytania projektu minął już ponad rok. 
Wedle zapowiedzi ministry edukacji temat ma jednak powrócić podczas posiedzenia Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli zaplanowanego na 5 czerwca br. 

„Mój wymarzony scenariusz: nauczyciele zarabiają w sposób godny, ich zarobki są kształtowane zgodnie z tym jak wyglądają zarobki w państwie. Przecież my głosowaliśmy za obywatelskim projektem ZNP i chciałabym do końca kadencji tego Sejmu doprowadzić do tego, by ta ustawa była uchwalona i weszła w życie” – mówiła Barbara Nowacka

W ocenie ministry w tej sprawie nie można jednak abstrahować od uchwały Sądu Najwyższego, ponieważ „są to rzeczy bardzo mocno ze sobą powiązane”. 

O działaniach podejmowanych przez rząd na rzecz nauczycieli mówiła też wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer. Przypomniała o 30, a natępnie5-procentowych podwyżkach dla nauczycieli.

„To oznacza, że w przypadku nauczyciela początkującego to jest już nawet blisko 40 proc. podwyżek w ciągu dwóch lat. W przypadku nauczyciela mianowanego i dyplomowanego to jest 36,5 proc. To pokazuje, jak ważne z punktu widzenia rządu Donalda Tuska są kwestie edukacyjne. Wzrost wydatków na oświatę to ponad 55 proc. w ciągu dwóch lat” – wyliczała wiceministra

Przypomniała również o wpisanym do wykazu prac legislacyjnych projekcie nowelizacji Karty Nauczyciela, który zakłada m.in. wyższe odprawy emerytalne dla nauczycieli po 20 latach pracy czy nagrodę jubileuszową po 45 latach pracy.

W środę Barbara Nowacka zapowiedziała też likwidację tzw. godzin czarnkowych. 

„Mamy do czynienia z sytuacją, w której bardzo dokładnie słuchamy środowiska nauczycieli i jesteśmy z nim w stałym kontakcie. Zespół ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli spotyka się regularnie w Ministerstwie Edukacji Narodowej” – podsumowała Katarzyna Lubnauer. 

O braku reakcji rządu na obywatelski projekt ZNP przypomniał w maju prezes Sławomir Broniarz. W liście skierowanym do premiera przypomniał on zapowiedzi Donalda Tuska dotyczące przyspieszenia prac nad projektem, które szef rządu złożył podczas zjazdu ZNP w listopadzie 2024 roku. 

mo/
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%