Zdanowska zabrała głos przy okazji przegłosowania przez KR opinii wzywającej Komisję Europejską do przedstawienia planu walki z kryzysem mieszkaniowym w miastach i regionach w całej Europie. W dokumencie podkreślono, że przystępne cenowo mieszkania powinny stać się jednym z priorytetów w kolejnym wieloletnim budżecie UE.
„Wszystkie europejskie miasta (...) dostrzegają pilną konieczność zapewnienia dostępu do przystępnych cenowo mieszkań, szczególnie dla młodych ludzi. To dla samorządów lokalnych jedno z najważniejszych wyzwań” – powiedziała Zdanowska.
Prezydent Łodzi podkreśliła, że zdolność szybkiego odpowiadania na te potrzeby będzie decydować o rozwoju miast, ich konkurencyjności oraz atrakcyjności dla osób w wieku produkcyjnym. „Dlatego jest to sfera publiczna, która musi być wspierana finansowo przez władze krajowe i UE. Samorządy nie są w stanie z własnych budżetów stawić czoła wszystkim kryzysom, począwszy od mieszkaniowego poprzez klimatyczny, demograficzny, energetyczny czy migracyjny” – zaznaczyła.
Zdanowska zwróciła uwagę, że wiele europejskich samorządów dysponuje starym zasobem mieszkaniowym wymagającym pilnej i kompleksowej renowacji. „Są to potencjalne domy dla naszych mieszkańców. Jako prezydent Łodzi nie dysponuję jednak wystarczającymi środkami na zakończenie rewitalizacji kamienic w Łodzi” – powiedziała Zdanowska. „Choć realizuję ten proces od ponad 15 lat, nie jesteśmy jeszcze nawet w połowie drogi” - dodała.
W ramach niedawnego przeglądu śródokresowego polityki spójności KE wskazała na możliwość przekierowania przez państwa członkowskie części funduszy z polityki spójności na cele mieszkaniowe. Jednak zdaniem członków KR samo przesunięcie zasobów w ramach polityki spójności nie rozwiąże problemu. Według nich wprowadzenie nowych priorytetów w kolejnym wieloletnim budżecie UE powinno iść w parze z odpowiednim finansowaniem europejskim.
„Dostęp do mieszkań stał się głównym czynnikiem nierówności w Europie. Miasta są w epicentrum problemu i chcemy być punktem wyjścia dla jego rozwiązania, dlatego prosimy UE o zapewnienie nam większego finansowania, abyśmy mogli odpowiedzieć na potrzeby naszych mieszkańców” – powiedział autor opinii, burmistrz Barcelony Jaume Collboni Cuadrado.
KR zachęca państwa członkowskie do przekierowania niewykorzystanych środków z krajowych planów odbudowy i odporności na instrumenty finansowe wspierające budowę przystępnych cenowo mieszkań we współpracy z władzami lokalnymi. Komitet argumentuje również, że nadchodząca reforma zasad udzielania pomocy publicznej w UE powinna znieść ograniczenia dot. pomocy państwa dla tworzenia lub renowacji przystępnych cenowo mieszkań.
„Dajcie nam odpowiednie narzędzia, finansowanie i zaufanie, a my dostarczymy rezultaty. Miasta, regiony, gminy trzymają klucze – a UE musi otworzyć drzwi” – powiedziała podczas debaty Kata Tutto, przewodnicząca KR.
Jak wynika z zaprezentowanych przez KR danych, między 2010 a 2023 rokiem ceny domów w UE wzrosły średnio o 48 proc., a czynsze o 22 proc. W rezultacie 10,6 proc. Europejczyków mieszkających w miastach boryka się z nadmiernymi kosztami mieszkaniowymi stanowiącymi ponad 40 proc. ich dochodu rozporządzalnego.
Komisja Europejska planuje przedstawić Europejski Plan Dostępnych Mieszkań na początku 2026 roku. Jednak regiony i miasta podkreślają, że głębokość i różnorodność form kryzysu mieszkaniowego w UE wymaga rozwiązań na poziomie lokalnym i regionalnym, dlatego ich udział w przygotowaniu i realizacji planu jest kluczowy.
Europejski Komitet Regionów jest organem doradczym Unii Europejskiej, powołanym do życia w 1994 r. na mocy Traktatu z Maastricht. Jego rolą jest reprezentowanie interesów władz lokalnych i regionalnych w procesie legislacyjnym UE. Komitet składa się z 329 członków i 329 zastępców, którzy są wybierani spośród przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych państw członkowskich.
KR wydaje opinie na temat propozycji legislacyjnych Komisji Europejskiej, które mają bezpośredni wpływ na regiony i miasta i dotyczą m.in. spójności terytorialnej, polityki społecznej, transportu, edukacji czy ochrony środowiska. Opinie te nie są wiążące, ale mają na celu zapewnienie, że głos władz lokalnych i regionalnych jest uwzględniany w procesie decyzyjnym UE.
Polska ma w Komitecie Regionów 21 przedstawicieli oraz 21 zastępców.
mam/ aba/
Warszawa: po raz trzeci rusza akcja "ZOOstaw, NIE
To jest super akcja!!!
Wink
07:29, 2025-04-09
Kępno: zderzenie samochodu z pociągiem na przejeździe;
Proszę rodziny zmarłych o kontakt, przekażę przydatne informacje, Dominik tel. 664 694 990
Dominik
14:22, 2024-09-06
Myślenie zwykle „boli”
Okazją do rozwijania swoich zdolności kognitywnych może być uczestnictwo w szkoleniach informatycznych. Szkolenia w itschool.pl mogą być okazją do tego aby przygotować swój mózg na trudniejsze wyzwania w przyszłości.
Dagonen
18:47, 2024-09-03
15 mln zł na programy edukacyjne w ramach wychowania pa
Watch movies from the guy's perspective to feel just like you're right in the middle of the action and get a good view! You will discover big booties in pretty much any other category it is possible to think of! Whether you're into curvy teens, sexy MILFs, or thick Asians, they all have a spot here. Check out the bouncing, backshots, and incredible action in group sex, gangbangs, anal, one-on-one, and much more. https://fans-hubfthu146925.blogdon.net/how-to-draw-nudes-are-you-ready-for-a-great-factor-44762493
aneta buena nude
00:23, 2024-08-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz