"Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo w jej tle, tuż obok - u naszych ukraińskich sąsiadów, toczy się okrutna wojna. Wiele lat temu dopisaliśmy Łódź do listy miast obchodzących Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wspólnie z Teatrem im. Stefana Jaracza oraz Urzędem Marszałkowskim, po raz kolejny podejmujemy wyzwanie, aby przypomnieć o tragicznych losach Żydów sprzed 80 lat, którzy stali się ofiarami II wojny światowej. Ma to znaczenie teraz, gdy trzeba uświadamiać przyszłym pokoleniom, czym może skończyć się nieuzasadniona nienawiść" - podkreślił prezes zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman.
Koncerty, spektakle i spotkania autorskie złożą się na program organizowanych w Łodzi po raz 13. Dni Pamięci. Od 27 do 30 stycznia kulturę i historię polskich Żydów przybliżać będą: Teatr im. Jaracza, Centrum Dialogu im. Edelmana oraz Muzea: Tradycji Niepodległościowych i Miasta Łodzi.
27 stycznia to ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Co roku Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przypomina w tym okresie historię Zagłady i pielęgnuje pamięć jej ofiar, organizując Dni Pamięci, na które składają się wydarzenia kulturalne i edukacyjne. W Łodzi będą one odbywać się od 27 do 30 stycznia.
"Tegoroczne uroczystości rozpoczną się na Stacji Radegast, która jest oddziałem Muzeum Tradycji Niepodległościowych, gdzie o godzinie 12 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem. Po południu w Teatrze im Stefana Jaracza odbędzie się koncert inauguracyjny +Hemar ODnowa+, który jest autorskim projektem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wykonanym na podstawie scenariusza Krystiana Iwanowa" - poinformowała koordynatorka Dni Pamięci Magdalena Majsterkiewicz.
Jak dodała, premiera koncertu odbyła się 6 kwietnia 2021 roku z okazji 120 urodzin Mariana Hemara. Jego tytuł nawiązuje nie tylko do prezentacji twórczości artysty w nowych, specjalnie na te okoliczność powstałych aranżacjach, ale również do faktu zaangażowania artystów młodego pokolenia: od aranżerów, poprzez kompozytorów niektórych melodii i wykonawców, na dyrygencie skończywszy.
Dzień później w kawiarni Obiecana Cafe odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Dobrowolską - autorką książki "Byłem fotografem w Auschwitz - prawdziwa historia Wilhelma Brassego". Również w sobotę na Scenie Kameralnej Teatru im. Jaracza w spektaklu "Nic nowego pod słońcem" wystąpi Sławomir Holland.
W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaplanowano kilka wydarzeń niedzielnych. Będzie to spotkanie "Przed Zagładą. Kobiety w kręgu awangardy" z udziałem Dariusza Dekierta, Irminy Michalak oraz Krystyny Radziszewskiej, którzy będą rozmawiać o książce "Tańczymy zaczarowani taniec młodości". Z kolei wieczorem na scenie Centrum Dialogu odbędzie się monodram Agnieszki Babicz "Wiera", oparty na biografii i piosenkach z repertuaru Wiery Gran. O zapomnianej artystce przypomniała kilka lat temu w poświęconej jej książce Agata Tuszyńska. Gran to polska pieśniarka żydowskiego pochodzenia, aktorka kabaretowa i filmowa, która podczas wojny śpiewała w getcie warszawskim, a po wyzwoleniu była prześladowana oskarżeniami o kolaborację z Niemcami.
Dni Pamięci zakończy koncert "Mordechaj Gebirtig - Bard z krakowskiego Kazimierza" w Teatrze im. Jaracza. Wystąpi zespół "Sentido", który odczytał na nowo twórczość krakowskiego artysty. Mordechaj Gebirtig z jednej strony był zwyczajnym stolarzem, a jednocześnie ostatnim żydowskim bardem z krakowskiego Kazimierza, jedną ze znanych postaci żydowskiej elity międzywojennego Krakowa. Poezja Gebirtiga weszła na stałe do żelaznego kanonu żydowskiej pieśni ludowej i mimo upływu ponad 80 lat od śmierci autora jest ciągle popularna.
Z okazji Dni Pamięci prowadzone są też działania edukacyjne dla młodzieży, m.in. warsztaty przygotowane przez Muzeum Getta Warszawskiego oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Przygotowano też dwa spektakle. "Sprawiedliwi" w inscenizacji Artura Hofmana to widowisko słowno-muzyczne poświęcone Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, które powstało z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. Dla najmłodszych dostępny będzie spektakl "Dlaczego kot i pies się kłócą: w wykonaniu Teatru (OD)Nowa, w reżyserii Katarzyny Post. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.tskz.pl oraz www.teatr-jaracza.lodz.pl. (PAP)
Autorka; Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ mhr/
Warszawa: po raz trzeci rusza akcja "ZOOstaw, NIE
To jest super akcja!!!
Wink
07:29, 2025-04-09
Kępno: zderzenie samochodu z pociągiem na przejeździe;
Proszę rodziny zmarłych o kontakt, przekażę przydatne informacje, Dominik tel. 664 694 990
Dominik
14:22, 2024-09-06
Myślenie zwykle „boli”
Okazją do rozwijania swoich zdolności kognitywnych może być uczestnictwo w szkoleniach informatycznych. Szkolenia w itschool.pl mogą być okazją do tego aby przygotować swój mózg na trudniejsze wyzwania w przyszłości.
Dagonen
18:47, 2024-09-03
15 mln zł na programy edukacyjne w ramach wychowania pa
Watch movies from the guy's perspective to feel just like you're right in the middle of the action and get a good view! You will discover big booties in pretty much any other category it is possible to think of! Whether you're into curvy teens, sexy MILFs, or thick Asians, they all have a spot here. Check out the bouncing, backshots, and incredible action in group sex, gangbangs, anal, one-on-one, and much more. https://fans-hubfthu146925.blogdon.net/how-to-draw-nudes-are-you-ready-for-a-great-factor-44762493
aneta buena nude
00:23, 2024-08-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz