Zamknij

MSWiA: ponad 850 migrantów z granicy polsko-niemieckiej ze śladem białoruskim

19:51, 02.07.2025 Aktualizacja: 19:54, 02.07.2025
Skomentuj PAP PAP

MSWiA takie dane przedstawiło w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia o przywróceniu tymczasowych kontroli na granicy z Niemcami i z Litwą.

Z analizy resortu wynika, że choć zmniejszyła się presja na granicy polsko-białoruskiej, to pogorszyła się sytuacja na granicach Białorusi z Litwą i Łotwą.

"Władze białoruskie dążą do umożliwienia cudzoziemcom przekroczenia granicy zewnętrznej UE, tj. granicy białorusko-litewskiej albo białorusko-łotewskiej, a w konsekwencji do nielegalnego ich wjazdu do kolejnych państw UE. Nie ulega wątpliwości, że są to działania podejmowane z motywacją zdestabilizowania sytuacji wewnętrznej w państwach członkowskich UE" - podkreślił resort.

Według MSWiA służby litewskie odnotowały ponad trzykrotny wzrost presji migracyjnej, a służby łotewskie - ponad dwukrotny. To zaś przekłada się na wzrost liczby cudzoziemców zatrzymywanych na granicy Polski z Litwą. W tym roku, do 29 czerwca, polska Straż Graniczna zatrzymała tam 412 cudzoziemców - to liczba zbliżona do zatrzymanych w całym zeszłym roku (432).

Na granicy polsko-niemieckiej odnotowano z kolei w tym roku ponad 4,6 tys. nielegalnych wjazdów z Polski do Niemiec. 40 procent spraw dotyczyło obywateli Ukrainy, pozostałe osoby pochodziły m.in. z Afganistanu, Somalii, Syrii, Gruzji oraz Kolumbii.

 

"Spośród tej liczby ok. 856 stanowią osoby z historią podróży przez Białoruś, co wskazuje, że osoby takie przedostają się na terytorium Unii Europejskiej także szlakiem nadbałtyckim" - stwierdziło MSWiA.

MSWiA w uzasadnieniu zapisało, że przywrócenie kontroli granicy na odcinku polsko-niemieckim wiąże się też z przyjętą przez Niemcy w maju praktyką nieprzyjmowania wniosków uchodźczych od cudzoziemców przybywających z innego państwa UE i następnie odmawiania im wjazdu do Niemiec. Według resortu ewentualne przyjęcie takich migrantów wymaga weryfikacji prawnych przesłanek.

Zgodnie z projektem MSWiA kontrole na granicach z Niemcami i Litwą zostaną przywrócone od 7 lipca do 5 sierpnia. Na polsko-niemieckiej granicy działać będzie 50 przejść granicznych, a na polsko-litewskiej - 13 przejść. Przywrócenie tymczasowych kontroli na tych granicach zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk. Wyjaśnił, że jest to konieczne, aby zredukować niekontrolowane przepływy migrantów. O możliwym przywróceniu kontroli na granicy z Niemcami mówił już podczas debaty nad wotum zaufania dla rządu.

Wzmożonych działań rządu domagali się politycy opozycji. "Niemcy regularnie przerzucają nielegalnych migrantów na naszą stronę. Państwo abdykowało, a chaos i bezkarność rosną z dnia na dzień. Funkcjonariusze nie mają narzędzi, by działać. Zostali zostawieni sami sobie" - napisał w poniedziałek Jarosław Kaczyński na platformie X. Zdaniem prezesa PiS, "państwo z dykty zawiodło po raz kolejny, a to zwykli ludzie - obywatele - zaczynają się organizować, by bronić granicy".

Na niektórych odcinkach granicy polsko-niemieckiej pojawiły się osoby związane z tzw. Ruchem Obrony Granic, powołanym przez Roberta Bąkiewicza. Członkowie tego ruchu deklarują, że "pilnują granicy przed osobami próbującymi ją nielegalnie przekroczyć".

Niemcy kontrole na granicy m.in. z Polską przywróciły jesienią 2023 roku. Z kolei litewskie MSW po zapowiedzi szefa polskiego rządu poinformowało, że aktywizuje walkę z wtórną migracją z Łotwy. (PAP)

agzi/ aba/ lm/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu jura365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%