Misja Ax-4 z udziałem m.in. Polaka, Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dotarła 26 czerwca na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Astronauci spędzą na orbicie dwa tygodnie. W tym czasie Uznański-Wiśniewski m.in. będzie przeprowadzał 13 eksperymentów przygotowanych przez polskich naukowców; zrealizuje też program edukacyjny.
Polska Agencja Kosmiczna poinformowała w poniedziałek, że w trakcie swojego pobytu na orbicie polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski czterokrotnie połączy się na żywo z polskimi dziećmi i młodzieżą. Będą to punkty kulminacyjne wydarzeń w czterech miastach: Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie i Warszawie.
Jednym z punktów tego programu są wydarzenia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i studentów, które odbędą się w czterech miastach: Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie i Warszawie.
Jak podała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), każde z wydarzeń to około 8 godzin różnorodnych aktywności edukacyjnych: warsztaty, prelekcje, panele tematyczne i pikniki naukowe. W każdym ze spotkań będzie uczestniczyło ok. 300 osób - są to głównie uczestnicy konkursów kosmicznych organizowanych przez POLSA od jesieni 2024 r., ale też dzieci, młodzież i nauczyciele ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, w których szczególnie aktywnie realizowana jest "ścieżka kosmiczna".
Część główna każdego spotkania, czyli połączenie na żywo z astronautą (tzw. inflight calls) wraz towarzyszącymi aktywnościami (łącznie ok. 3 godziny) - będzie transmitowane na kanale YouTube.
Spotkania odbędą się: 2 lipca w EC1 w Łodzi (godz. 10:15-13:00), 4 lipca na Uniwersytecie Wrocławskim (godz. 8:30-11:30), 5 lipca na Politechnice Rzeszowskiej (godz. 10:00-13:00) oraz 8 lipca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (godz. 10:15-13:00).
POLSA podała też opisy wydarzeń w poszczególnych miastach. I tak, w Łodzi, w trakcie połączenia z ISS, polski astronauta przeprowadzi trzy eksperymenty zaprojektowane przez uczniów i wyłonione w ramach konkursu "Prosty eksperyment - kosmiczne odkrycie", organizowanego przez POLSA w październiku i listopadzie 2024 r.
Po zakończonym połączeniu m.in. młodzi autorzy eksperymentów opowiedzą publiczności o tym, co ich zainspirowało do zgłoszenia konkretnego doświadczenia do konkursu i jak pomysł powstawał; a zaproszeni goście pomogą zrozumieć zaprezentowane zjawiska i różnice między ich przebiegiem na Ziemi i w stanie nieważkości. Wydarzenie jest przygotowane dla uczniów liceów i studentów.
Wśród tematów zajęć prowadzonych podczas wydarzenia są takie jak: lutowanie "Klucza do Kosmosu" przy asyście nagrania ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zajęcia z druku 3D, geologii kosmicznej, astronomii, zajęcia konstruktorskie o tematyce kosmicznej: tworzenie lądowników kosmicznych, modeli rakiet i testowanie ich na wyrzutni, łaziki. Będzie też można zwiedzać strefy kosmiczne i astronomiczne w EC1.
Z kolei w trakcie spotkania we Wrocławiu uczestnicy połączą się drogą radiową z ISS. Jak podała POLSA, łączenie odbędzie się dzięki uprzejmości krótkofalowców z programu ARISS. Pytania zadane Sławoszowi zostały wybrane w konkursie "Zapytaj Astronautę", zorganizowanym przez POLSA w grudniu 2024 r. W planach znalazły się też warsztaty o tematyce kosmicznej oraz spotkania z gośćmi.
W Rzeszowie zaplanowano drugie łączenie krótkofalarskie z ISS. Kilkanaście pytań, które zada młodzież - podobnie jak w przypadku wrocławskiego łączenia z ISS - również wybrano w drodze konkursu "Zapytaj astronautę", organizowanego przez POLSA. Tutaj również zaplanowano spotkania z gośćmi, warsztaty, piknik naukowy.
Cykl wydarzeń edukacyjnych realizowanych w trakcie misji IGNIS zamknie spotkanie dla najmłodszych (8-14 lat) w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Częścią wydarzenia będzie połączenie na żywo ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim; odpowie on na kilka pytań i wykona trzy proste demonstracje, których autorami są polscy uczniowie i którzy następnie będą mieli okazję zaprezentować swoje pomysły na scenie. Podobnie jak poprzednio, w programie spotkania znalazły się spotkana z ekspertami, którzy m.in. opowiedzą o treningu astronautycznym oraz technologiach kosmicznych w życiu codziennym.
Organizatorami wydarzeń są: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Kosmiczna, Europejska Agencja Kosmiczna, a współorganizatorami: EC1, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Rzeszowska, Centrum Nauki Kopernik. (PAP)
akp/ bar/ jpn/
Warszawa: po raz trzeci rusza akcja "ZOOstaw, NIE
To jest super akcja!!!
Wink
07:29, 2025-04-09
Kępno: zderzenie samochodu z pociągiem na przejeździe;
Proszę rodziny zmarłych o kontakt, przekażę przydatne informacje, Dominik tel. 664 694 990
Dominik
14:22, 2024-09-06
Myślenie zwykle „boli”
Okazją do rozwijania swoich zdolności kognitywnych może być uczestnictwo w szkoleniach informatycznych. Szkolenia w itschool.pl mogą być okazją do tego aby przygotować swój mózg na trudniejsze wyzwania w przyszłości.
Dagonen
18:47, 2024-09-03
15 mln zł na programy edukacyjne w ramach wychowania pa
Watch movies from the guy's perspective to feel just like you're right in the middle of the action and get a good view! You will discover big booties in pretty much any other category it is possible to think of! Whether you're into curvy teens, sexy MILFs, or thick Asians, they all have a spot here. Check out the bouncing, backshots, and incredible action in group sex, gangbangs, anal, one-on-one, and much more. https://fans-hubfthu146925.blogdon.net/how-to-draw-nudes-are-you-ready-for-a-great-factor-44762493
aneta buena nude
00:23, 2024-08-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz