Zamknij

BGK: można składać wnioski o dofinansowanie remontu budynków po powodzi

09:05, 27.05.2025 Aktualizacja: 09:05, 27.05.2025
Skomentuj PAP PAP

Bank podał, że z premii mogą korzystać inwestorzy (właściciele i zarządcy budynków) bez względu na status prawny, z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, czyli: wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), spółki prawa handlowego i osoby fizyczne.

Właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych, które zostały uszkodzone przez ubiegłoroczną powódź, mogą wnioskować o premię powodziową, pozwalającą na sfinansowanie do 70 proc. kosztów remontu - poinformował we wtorek Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Limit dofinasowania przedsięwzięć remontowych wynosi 70 proc. kosztów remontu, jeżeli remontowany jest budynek wielorodzinny, w którym wszystkie lokale mieszkalne wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu gminy lub społecznego zasobu czynszowego. W przypadku pozostałych budynków wielorodzinnych limit wynosi 50 proc.; jeżeli taki budynek jest wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się na wpisanym do rejestru zabytków obszarze, poziom wzrasta do 60 proc.

Bank zaznaczył, że premia powodziowa działa niezależnie od innych źródeł finasowania - nie musi być powiązana z żadnym produktem kredytowym. "Źródłem finansowania premii są środki pochodzące z budżetu państwa, którymi rozporządza Minister Rozwoju i Technologii. Aby móc skorzystać ze wsparcia, należy wykazać, że poziom uszkodzeń budynku, powstały na skutek powodzi, obniżył jego wartość o co najmniej 5 proc." - podkreślono w komunikacie.

"Procedura uzyskania premii jest przejrzysta i łatwa. Pierwszym krokiem jest audyt zakwalifikowanego do remontu budynku i określenie na tej podstawie kosztorysu przedsięwzięcia. Audyt należy przesłać wraz z wnioskiem o przyznanie premii powodziowej bezpośrednio do BGK. Jeżeli w uszkodzonym przez powódź budynku inwestor prowadzi działalność gospodarczą, premia udzielana jest jako pomoc de minimis (w części dotyczącej powierzchni budynku wykorzystywanej do prowadzenia tej działalności)" - podał bank.

Podkreślił, że premia powodziowa wchodzi na stałe do oferty dofinansowań z programu TERMO, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Bank podkreślił, że w przyszłości będzie można skorzystać z tej premii w sytuacji potrzeby likwidacji innych zdarzeń powodziowych.

BGK to należący w całości do skarbu Państwa bank rozwojowy, wspierający zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Bank inicjuje i rozwija współpracę między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi. Na koniec 2024 r. aktywa BGK wynosiły prawie 270 mld zł, a kapitał własny niemal 41 mld zł. (PAP)

fos/ pad/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%