Zamknij

SG: do końca roku montaż pięciu dodatkowych wież obserwacyjnych przy polsko-białoruskiej granicy

08:30, 18.04.2025 Aktualizacja: 08:37, 18.04.2025
Skomentuj PAP PAP

Inwestycja prowadzona jest w ramach modernizacji bariery elektronicznej na odcinku lądowej granicy z Białorusią - podał Juźwiak.

Do grudnia ma potrwać montaż pięciu wież obserwacyjnych przy polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem - poinformował PAP ppłk Andrzej Juźwiak. 70-metrowe wieże mają być wyposażone w różnego rodzaju kamery, a stanąć na odcinkach granicznych rzek w regionie.

Bariera elektroniczna to system kamer i czujników pomagający służbom monitorować granicę, działa na całej linii granicznej w Podlaskiem, jest uzupełnieniem ustawionej stalowej zapory, zamontowano ją też wzdłuż granicznych rzek. Centrum monitoringu tego systemu znajduje się w siedzibie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku.

Pięć wież obserwacyjnych ma być wybudowanych do grudnia, ich montaż już się rozpoczął - powiedział Juźwiak. Koszt całej inwestycji to ok. 47 mln zł, a wieże staną wzdłuż granicy z Białorusią w Podlaskiem, gdzie SG ma już osiem podobnych wież.

Obiekty powstaną w wyznaczonych lokalizacjach. Jak podał Juźwiak, miejsca zostały precyzyjnie wytypowane przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych. "Wybór tych miejsc był poprzedzony wnikliwą analizą uwzgledniającą m.in. uwarunkowania terenu, status prawny nieruchomości, potencjalny zasięg obserwacji i rozmieszczenie wież względem siebie tak, aby maksymalnie pokryć teren nadzorem wizyjnym" - dodał. Ma to umożliwić odpowiednie wykorzystanie dalekozasięgowych urządzeń, a także prowadzić wielkoobszarową obserwację strefy nadgranicznej.

Na 70-metrowych wieżach zostaną zainstalowane zaawansowane urządzenia optoelektroniczne do obserwacji, różnego rodzaju kamery. Będzie to także oświetlenie przeszkodowe nocne - jak podał rzecznik SG - lampy świecące od zmierzchu do świtu w kolorze czerwonym na wysokości ok. 40 i 70 metrów (wynika to z przepisów dot. przeszkód lotniczych).

SG planuje ustawić wieże na odcinkach rzecznych granicy. Jak zapowiadał w marcu podczas sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych komendant główny SG Robert Bagan, chodzi m.in. o rzeki Świsłocz i Istoczanka.

Drugą inwestycją SG, która ma powstać do końca roku, jest przebudowa drogi technicznej wzdłuż zapory - ma powstać droga asfaltowa. Juźwiak powiedział PAP, że przebudowa drogi "wynika z potrzeby zwiększenia mobilności i możliwości szybszego, sprawniejszego przemieszczania się patroli operujących w tym rejonie". Dodał, że chodzi także o trwałość drogi i przystosowanie jej do poruszania się po niej wojskowych pojazdów. Podał też, że nie wybrano jeszcze wykonawcy tej inwestycji, aktualnie trwa ocena projektu.

Podlaski Oddział SG odpowiada za ochronę 247 km granicy z Białorusią; cały ten odcinek granicy objęty jest monitoringiem. Na 186 km linii tej granicy postawiono tzw. barierę fizyczną (zapora) o wysokości 5,5 m, a jej uzupełnieniem jest bariera elektroniczna, która obejmuje także m.in. rzeki Świsłocz i Istoczankę. Dzięki ostatnim inwestycjom zapora stalowa, a także elektroniczna zostały zmodernizowane i wzmocnione.

Od połowy czerwca 2024 r. roku działa w Podlaskiem tzw. strefa buforowa, którą wprowadzono na podstawie rozporządzenia MSWiA. Po raz trzeci (od 10 marca tego roku) została przedłużona na kolejne 90 dni, a także rozszerzona i obejmuje obecnie długość granicy na odcinku 78,29 km w powiecie hajnowskim oraz części powiatu białostockiego. Chodzi o teren działania placówek SG w Michałowie, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze.

Na blisko 60 km granicy nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na odcinku ponad 15 kilometrów położonym w rejonie rezerwatów przyrody pas ma ok. 2 km szerokości, a na odcinku blisko 3,8 km szerokość strefy to ok. 4 km.

MSWiA w rozporządzeniu wydłużającym bufor oceniło, że "strefa buforowa sprawdza się", spadła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy o ok. 46 proc. w porównaniu do takiego samego okresu sprzed wprowadzenia strefy. Zdaniem resortu bufor wpływa na bezpieczeństwo służb na granicy, a także ogranicza aktywność grup przemytniczych.

W Podlaskiem prowadzona jest też operacja Bezpieczne Podlasie. W jej ramach wojsko i policja wspierają Straż Graniczną na granicy. (PAP)

swi/ agz/ jpn/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%