Spływ ma promować aktywny wypoczynek i walory turystyczne regionu. Pierwszy, wówczas jeszcze jednodniowy, odbył się w 2013 roku, gdy województwo podlaskie świętowało 500-lecie. Wzięło w nim udział ponad 230 załóg kajakowych.
Prawie 1,1 tys. osób bierze udział w dorocznym spływie "500 kajaków", zorganizowanym w sobotę na rzece Bug w Drohiczynie (woj. podlaskie). Część z nich weźmie udział również w niedzielnej części spływu, który jest największą taką imprezą w regionie.
Historycznie Drohiczyn to pierwsza stolica tego województwa - według ustaleń historyków, pod koniec sierpnia 1513 roku, na mocy przywileju króla Zygmunta Starego, właśnie w tym mieście został powołany pierwszy wojewoda podlaski Iwan (Jan) Sapieha.
Tegoroczna edycja spływu jest jedenastą. W ubiegłym roku w ostatniej chwili impreza została odwołana ze względów bezpieczeństwa z powodu złej pogody; w dniu spływu od rana nad Drohiczynem przechodziły burze i intensywnie padało, sytuacja jeszcze pogorszyła się tuż przed startem kajakarzy.
Jak powiedział PAP dyrektor miejsko-gminnego ośrodka kultury w Drohiczynie Rafał Siwek, w tym roku na liście uczestników zarejestrowało się prawie 1050 osób, dla których kajaki przygotowali organizatorzy, są też osoby, które przyjechały ze swoimi kajakami. Najmłodszy kajakarz ma 4 lata, najstarszy - 80.
"Po zamknięciu listy była jeszcze masa telefonów z zapytaniami, czy jeszcze są miejsca" - powiedział Siwek. Przyznał - biorąc pod uwagę zainteresowanie - że gdyby było to np. osiemset kajaków, to też byliby chętni do udziału w spływie. Zaznaczył jednak, że taka impreza byłaby trudniejsza do zorganizowania m.in. pod względem logistycznym, stąd decyzja, by było to wciąż pół tysiąca (lub jedynie nieco więcej) kajaków.
Mniej więcej co czwarty uczestnik sobotniego spływu chce wziąć udział również w jego niedzielnej części. W sobotę jego uczestnicy płyną na odcinku Drohiczyn-Granne, o długości 29 km, po starcie z plaży w Drohiczynie. W niedzielę pokonają 23-kilometrową trasę z Grannego do Nura. (PAP)
rof/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu jura365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz