Zamknij

Komunikacja werbalna i niewerbalna – jakie znaczenie ma w pracy?

art. sponsorowany + 00:00, 19.12.2023

Umiejętność komunikacji w branży IT odgrywa kluczową rolę, głównie przy wymianie informacji technicznych, uzgadnianiu wymagań projektowych, a także przy raportowaniu postępu prac. Nie ogranicza się ona jednak jedynie do słów. Równie istotne znaczenie mają gesty czy kontakt wzrokowy – czyli elementy komunikacji niewerbalnej. To wszystko wpływa na utrzymanie efektywnej współpracy, zarówno pomiędzy członkami zespołu projektowego, jak i z klientami.

Czym jest komunikacja werbalna, a czym niewerbalna?

Komunikacja werbalna to proces przekazywania informacji za pomocą słów, zarówno w formie mówionej, jak i pisemnej. Natomiast komunikacja niewerbalna oznacza zbiór wszystkich sposobów porozumiewania się innych niż mowa. Można wyróżnić tutaj gesty, mimikę twarzy, mowę ciała, a w komunikacji wirtualnej – używanie emotikonów. W rzeczywistości komunikacja niewerbalna w wielu przypadkach stanowi uzupełnienie komunikacji werbalnej. Świadczy o emocjach rozmówcy oraz o tym, jakie dany temat wzbudza w nim uczucia. Na tej podstawie można wywnioskować, czy osoba ta jest znudzona, zainteresowana informacjami poruszanymi w rozmowie, zdenerwowana czy zaaferowana.

Jeśli szukasz pracy zdalnej – wejdź na https://theprotocol.it/filtry/zdalna;rw. Tutaj znajdziesz wiele atrakcyjnych propozycji od pracodawców.

Znaczenie komunikacji werbalnej w pracy

Umiejętność odpowiedniej komunikacji w branży IT ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ praca nad projektami wymaga częstego współdziałania z innymi członkami zespołu, wymiany myśli lub pomysłów, a także konsultacji z klientami. Umiejętne komunikowanie się jest szczególnie istotne wtedy, gdy zespół wspólnie opracowuje strategie projektu. W tym przypadku prawidłowa komunikacja werbalna pozwala jasno uzgodnić techniczne detale, określić cele projektu oraz dostosować te szczegóły do wymagań klienta. Warto dodać, iż wiele projektów IT angażuje do pracy zespoły z różnych lokalizacji geograficznych. Dlatego też komunikacja werbalna staje się niezbędna, w celu efektywnej koordynacji działań, między innym poprzez wideokonferencje, czy inne narzędzie służące do komunikacji online.

Jaki wpływ na pracę ma komunikacja niewerbalna?

W branży IT również komunikacja niewerbalna ma znaczący wpływ na przebieg realizacji projektów i relacje pomiędzy członkami zespołu. Przykładowo, podczas spotkań zespołowych czy prezentacji dla klientów, gesty oraz mimika twarzy mogą podkreślać znaczenie technicznych szczegółów projektu. Dodatkowo utrzymywanie kontaktu wzrokowego ze słuchaczami zaznacza zaangażowanie w pracę oraz wzbudza zaufanie. Oprócz tego komunikacja komunikacja niewerbalna jest także istotna w przypadku bezpośredniego kontaktu z klientami biznesowymi podczas spotkań lub większych konferencji. Przykładem może być moc uścisku dłoni. Pewny i mocny uścisk świadczy o pewności siebie i przekonaniu o powodzeniu swoich interesów. Dłonie ułożone w kształt piramidy podczas rozmowy również wyrażają pewność siebie, lecz należy kontrolować ten gest, gdyż czasem może on być negatywnie odbierany jako sposób na podkreślenie swojego autorytetu, a nawet wywyższenie się

Warto wspomnieć także o komunikacji niewerbalnej w formie online. Przykładem może być stosowanie emotikonów, dołączanych do wiadomości wysyłanych poprzez komunikatory służące do porozumiewania się pomiędzy członkami zespołu. W taki sposób, za pomocą różnych ikon rozmówcy przekazują emocje, sygnalizują, w jakim są nastroju czy to, co sądzą o danym pomyśle.

Chcesz znaleźć ciekawą pracę w branży IT? Koniecznie zajrzyj na https://theprotocol.it/!

Podsumowanie

Sektor IT nie opiera się jedynie na kodach i algorytmach, lecz też na pracy zespołowej, która wymaga różnorodnych interakcji międzyludzkich. Kluczem do właściwej atmosfery w miejscu pracy jest umiejętność odpowiedniej komunikacji, zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej. Właściwy sposób porozumiewania się w branży IT umacnia relacje pomiędzy członkami zespołu, a to ma pozytywny wpływ na wyniki projektów i ogólną efektywność firmy.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%