Zamknij

7. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki - od czwartku w Warszawie

08:49, 14.05.2025 Aktualizacja: 08:49, 14.05.2025
Skomentuj PAP PAP

"Organizatorzy zapraszają do rodzinnych, pełnych emocji aktywności, ale także - podczas akcji Ostry Dyżur Literacki - zarekomendują książki, które poprzez treść zbieżną z wyzwaniami naszych czasów, mogą stać się przyjaciółmi, podpowiadającymi najlepsze rozwiązania codziennych problemów" - czytamy w zapowiedzi festiwalu.

W programie 7. Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki w Warszawie, którego współorganizatorem jest Narodowe Centrum Kultury, zaplanowano 30 wydarzeń - poinformował PAP organizator wydarzenia Fundacja Czas Dzieci. Festiwal rozpocznie się 15 maja.

W festiwalowy czwartek Barbara Sadurska i Marcin Minor zainaugurują Festiwal w Muzeum Azji i Pacyfiku, gdzie młodzi czytelnicy "dołączą do odwiecznej Rady Smoków, zastanowią się, co zrobić, by każdy czuł się akceptowany i potrzebny". "Nauczą się także portretować smoki, a w ich, z pozoru groźnych, minach dostrzegą spektrum emocji" - napisano.

Na piątek zaplanowane zostały dwa wydarzenia specjalne: pierwsze w partnerstwie z Warownią Jomsborg, gdzie "Boguś Janiszewski, Max Skorwider i Babka od histy" spróbują odpowiedzieć na pytanie: skąd się wzięła Polska i jakie sojusze za tym stoją? Z kolei na śmiałków i poszukiwaczy przygód czeka rodzinna gra terenowa "Uwolnij warszawskiego ducha", która zakończy się spotkaniem ze znawczynią polskiej duchologii Martyną Skibińską.

Przez cały weekend festiwal towarzyszyć będzie Międzynarodowym Targom Książki w Pałacu Kultury i Nauki, zaplanowano tam spotkania z gości i autorami. "Goście festiwalu podążą tropem Zuzy Wróbel, ożywią zorzę polarną na papierze, nauczą się odpuszczania z kapibarą Barbarą, poznają budowę ludzkiego ciała…" - czytamy w zapowiedzi imprezy.

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej Dominika Czerniak-Chojnacka, autorka tegorocznej festiwalowej identyfikacji, zaprosi do pracy projektowej dzieci i młodzież, w wyniku której powstaną alternatywne wersje plakatu "Ojce i Dziatki".

Z kolei do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego organizatorzy zapraszają na sesję kociej jogi prowadzonej przez Agatę Romaniuk, spacer literacki z Michałem Książkiem oraz miejskie safari z Agnieszką Stelmaszyk. W Pawilonie Edukacyjnym - Kamień, na młodych przyrodników czekać będzie Tomek Samojlik oraz Adam Robiński.

18 maja w Pałacu Kultury i Nauki (sala Kruczkowskiego, p. IV) odbędzie się spotkanie z mistrzem-ilustratorem Józefem Wilkoniem, który wyjaśni, na czym polega magia ilustracji w książce "Dwoje przyjaciół".

Finał Festiwalu odbędzie się 18 maja o godz. 18.30. W Ogrodzie Botanicznym UW wystąpi zespól muzyczny Ptaszkowie Śpiewali. Podczas koncertu zabrzmi muzyka stworzona z miłości do natury, polskiej wsi, lasów, łąk, ptaków, owadów. Projekt został stworzony przez wokalistkę i instrumentalistkę Karolinę Balmas-Pęczułę znaną z zespołów Kipikasza i Dziadowski Projekt, która od lat pobiera nauki u mistrzów muzyki tradycyjnej. Wraz z nią na scenie wystąpi Piotr Rybczyński - realizator dźwięku oraz multiinstrumentalista znany z wielu projektów lubelskiej sceny muzycznej.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-warszawa/.

Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Czas Dzieci, a współorganizatorem Narodowe Centrum Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025.(PAP)

gj/ aszw/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%